Ankara Kalkınma Ajansı Gençler için Sosyal Girişimcilik Programı Ödülleri Sahiplerini Buldu

10 Ekim 2019
Ankara Kalkınma Ajansı Gençler için Sosyal Girişimcilik Programı Ödülleri Sahiplerini Buldu

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen Gençler için Sosyal Girişimcilik Programı Final Etkinliği 10 Ekim 2019 tarihinde Cozone'da gerçekleşti. Finalde toplumsal sorunlara sosyal girişimcilik modelini kullanarak çözüm bulmaya çalışan 5 ekip, jüri karşısına çıktı.

Ankara Kalkınma Ajansı Gençler için Sosyal Girişimcilik Programı Final Etkinliği'nin açılış konuşmasını gerçekleştiren Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, "Toplumsal bir soruna kafa yoran ve çözümü için büyük bir özveriyle çalışan ekiplerimiz, bugün alacakları derece ne olursa olsun bizim için çok değerliler. Sosyal girişimcilik ekosistemini desteklemeye yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz." dedi.

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından 2018 yılı Aralık ayında ilan edilen Gençler için Sosyal Girişimcilik Programı, gençlerden büyük ilgi görerek 250'ye yakın başvuru aldı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda programda yer almaya hak kazanan 15 ekip, yoğun bir eğitim ve mentorluk sürecine tabi tutuldu. 26 Mayıs 2019'da gerçekleştirilen yarı final etkinliğinin ardından, 5 ekip, 10 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştirilen finalde yarışmaya hak kazandı.

Sosyal girişimcilik ekosistemini bir araya getiren final etkinliğinde; sosyal girişimci adayı gençlere kamu, üniversiteler ve uluslararası kuruluşlar tarafından sunulan destekler hakkında bilgilendirme yapıldı. Bu amaçla, Ticaret Bakanlığı Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü Uzmanı Gökçen Mert Korkmaz, Sanayi Bakanlığı Uzmanı Mehmet Emin Özsan ile Uzman Yrd. H. Gül Efeoğlu ve Dış İşleri Bakanlığı AB Başkanlığı Proje Uygulama Daire Başkanlığı Koordinatörü Mustafa Murat Özçelebi'nin katılımıyla 'Sosyal Girişimler için Kamu Destekleri ve Finansmana Erişim' paneli düzenlendi. Etkinlik kapsamında düzenlenen ikinci panel ise Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr.Erdal Akdeve, TED Üniversitesi İstasyon Koordinatörü Berivan Eliş, SDG Accelarator Temsilcisi Beliz Bediz Sinan ve UNIDO Ulusal Proje Yöneticisi Osman Malik Atanur'un katılımıyla 'Sosyal Girişimciler için Hızlandırıcı ve Kuluçka Programları' başlığı altında gerçekleştirildi.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr.Erdal Akdeve, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Uzman Yrd. H. Gül Efeoğlu, Ankara Kalkınma Ajansı Uzmanı Ecem Pınar Urhan ve Viveka Girişimcilik Programları Yöneticisi Aslı Gülbay 'dan oluşan jüri karşısına çıkan sosyal girişimci ekipler, iş fikirlerini sundu. Jüri değerlendirmeleri sonucunda birincilik ödülünü herkes için erişilebilir mekanlar tasarlayan Pingoin ekibi, ikincilik ödülünü kot kumaşın geridönüşümünü sağlayan Zeropact ekibi, üçüncülük ödülünü ise kent bahçeleri tasarlayan Biz Bahçeleri aldı.