Orhan AYDIN

1952 yılında Kızılcahamam’da doğdu. 1971’de Gazi Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1975-1979 yılları arasında Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Dairesi’nde makine mühendisi olarak çalıştı.

Askerlik hizmetini 1980 yılında tamamladıktan sonra memurluktan ayrılan Aydın, OSTİM Sanayi Sitesi’nde serbest mühendislik ve ticari alandaki faaliyetlerini sürdürürken Yeni OSTİM ve Öz Anadolu Kooperatiflerinin kurucu üyeliği ve yönetim kurulu başkanlığı görevlerinde bulundu.

1992 yılında OSTİM Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi. Halen Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nün kuruluşunda görev aldı.

Orhan Aydın, OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nin misyonuna ve üreticilerin ihtiyaçlarına yönelik olarak KOBİ’lere çeşitli hizmetler veren; OSTİM Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş., OSTİM Vakfı, OSTİM Radyo Televizyon, OSTİMSPOR, OSTİM Teknik Üniversitesi, OSTİM’in rekabet gücünü artıracak kümelenme çalışmalarının başlatılması gibi -bir sanayi bölgesi için ilk ve öncü- kurum, kuruluş ve projelerin oluşturulmasında ve yürütülmesinde liderlik yaptı.

TAI TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, Ankara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği, Ankara Sanayi Odası (ASO) Disiplin Kurulu Üyeliği, ASELSAN Yönetim Kurulu Üyeliği,  TÜBİTAK SAGE Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunan Orhan Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesinin Mütevelli Heyet Başkanıdır.

Aydın’ın yerli sanayiyi geliştirmek ideali ile OSTİM’de hayata geçirdiği organizasyonlar ve projeler sonucu elde edilen başarılar, KOBİ’ler ve sanayileşme konusunda kamu ve özel kuruluşlar tarafından sürekli incelenerek, bölgesel kalkınma ve yerli sanayi konusunda bilgi, tecrübe ve çalışmaları referans olarak kullanılmıştır. Halen yerli üretim, offset, kümelenme, kamu-özel sektör iş birliği, üniversite-sanayi iş birliği, proje bazında ürün geliştirme ve imalatın yerlileştirilmesi gibi konularda hem fikir, hem de icraat düzeyinde proaktif olarak çalışmaktadır.

Orhan Aydın, Birleşmiş Milletler, İslam Konferansı Örgütü ve D-8 ülkeleri Genel Sekreterliği tarafından düzenlenen toplantılara davet edilmiş, bu toplantılarda özelikle KOBİ’lere dayalı sanayileşme, bölgesel kalkınma, yaşanabilir çevre gibi konularda fikirlerini uluslararası platformlarda da ilgili taraflarla paylaşma imkânı bulmuştur.

Orhan Aydın, evli ve dört çocuk babasıdır.