Ana içeriğe atla

Ankara Kalkınma Ajansı 8. Ulusal Fotoğraf Yarışması - Ankara'nın Coğrafi İşaretli Ürünleri

21 Mayıs 2024

Ankara Kalkınma Ajansı, Ankara'nın coğrafi işaretli ürünlerini tanıtmak ve markalaştırmak amacıyla Ankara'nın Coğrafi İşaretli Ürünleri temalı Ankara Kalkınma Ajansı 8. Ulusal Fotoğraf Yarışması'nı düzenlemektedir.

Coğrafi işaretli ürünler, yöresel kültürün ve ekonominin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu ürünler, ait oldukları bölgelerin doğal kaynakları ve geleneksel üretim yöntemleriyle özdeşleşmiş ve bölgeye özgü doğal ve kültürel mirasa, lezzet ve kalite standartlarına sahiptir.

Ankara Kalkınma Ajansı 8. Ulusal Fotoğraf Yarışması, bu değerli ürünleri tanıtmak ve markalaştırmak amacıyla düzenlenmektedir. Yarışma ile aşağıdaki hedefler doğrultusunda etkili bir iletişim ve farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır:

  • Ankara'nın coğrafi işaretli ürünlerinin tanıtımı ve bilinirliğinin artırılması,
  • Yerel üreticilerin desteklenmesi ve ekonomik katkılarının güçlendirilmesi,
  • Yerel ürünlerin tüketiciye sunulması ve pazarlanması yoluyla bölgenin ekonomik kalkınmasının teşvik edilmesi,
  • Geleneksel üretim yöntemlerinin korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması,
  • Ankara'nın kültürel zenginliklerinin vurgulanması ve Ankara’nın değerlerine ilişkin farkındalığın artırılması.

Yarışmanın başladığı tarih itibarıyla Ankara’ya ait 41 adet coğrafi işaretli ürün tescili bulunmakta olup bunlara doğrudan aşağıdaki bağlantı üzerinden erişilebilmektedir. Yarışma süresince yeni tescil edilecek ürünler de yarışma kapsamına dahildir.

https://ci.turkpatent.gov.tr/cografi-isaretler/liste?il=06

Yarışma şartnamesi aşağıda, ekler kısmında yer almaktadır. Yarışmaya başvurular Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu'nun ilgili web sitesi üzerinden gerçekleştirilecektir. Yarışmaya başvurmak için aşağıdaki butona tıklayınız.

Başvuru için tıklayınız