Sosyal Yenilik ve Sosyal Kalkınma

SOSYAL YENİLİK VE SOSYAL KALKINMA

Sosyal Yenilik ve Sosyal Kalkınma Sonuç Odaklı Programı sürdürülebilir ve kapsayıcı bir kalkınma amacıyla, gelecek kuşakların ihtiyaçlarını karşılama yeteneğinden ödün vermeksizin bugünün kuşaklarının ihtiyaçlarını karşılayan sürdürülebilir kalkınma modelini benimsemekte, Sürdürülebilir Kalkınma'nın bütüncül üç boyutu olan ekonomik, çevresel ve sosyal kalkınmaya odaklanmaktadır.

YAYIN

Güçlü Eğiticiler Güçlü Kooperatifler
Kooperatifçilik Eğitim Kitabı

Güçlü Eğiticiler Güçlü Kooperatifler Projesi, Erasmus+ Yetişkin Eğitimi için Stratejik Ortaklık (KA2) kapsamında, Eylül 2016 ve Ağustos 2018 tarihleri arasında Ankara Kalkınma Ajansı’nın koordinasyonunda yürütülmüştür.

Proje faaliyetlerinin sonucu olarak hazırlanan bu kitap, eğiticilere, kooperatif ortakları, kooperatif kurmak ya da kooperatiflere katılmak isteyen kişiler gibi çeşitli gruplara yönelik verdikleri eğitimlerde kullanmaları için bilgi ve kaynak sağlamaktadır. Kitapta uluslararası nitelik taşıyan genel bilgilere öncelik verilmiş olup bazı bölümlerde ülkemizdeki uygulamalara ilişkin açıklamalar kısaca sunulmuştur.

İNCELE

ANALİZ

Bu çalışma, özellikle yereldeki üreticinin üretmekte olduğu değerler için marka stratejisini geliştirmesi ve e-ticaret süreçlerini daha etkin yürütebilmesine yardımcı olacak bir kılavuzdur. Bu kılavuz, üreticinin ürünlerine bir marka ismi bulmasından kendi e-ticaret sitesini oluşturmasına kadarki tüm süreci adım adım ele almaktadır. Detaylı şekilde açıklanan adımlara ek olarak süreçler, bölüm sonlarında yol haritaları ile özetlenmiştir. Kitapta yer alan tüm adımlar girişte genel bir yol haritası ile özetlenmiştir.

İNCELE

SOSYAL SORUMLULUK PLATFORMU

Sosyal Sorumluluk Platformu (SSP), sosyal sorumluluk projelerine destek arayan sivil toplum kuruluşları, bireyler ve işletmelerle bu projeleri desteklemek isteyen paydaşları, kamu güvencesi ile bir araya getiren yenilikçi bir platformdur. Platform Ankara Kalkınma Ajansı tarafından organize edilmektedir.

Bu yenilikçi ve dijital platform ile Ankara ili sınırları içinde faaliyet gösteren sosyal sorumluluk proje sahipleri; yenilikçi bir finansman sistemi olan kitle fonlaması (crowdfunding) yöntemi ile projelerini geniş kitlelere duyurma ve projelerine ayni-maddi destek ve gönüllü desteği bulma şansı elde edebilmektedir.

Platform, toplumdaki farklı aktörleri bir araya getirerek amaçlar için ortaklık oluşturmak ve birlikte iş yapma kültürüne katkı sunmayı hedeflemektedir.  Toplumda artan iş birliği ve güven seviyesi ile birlikte nihai olarak sosyal sermayenin güçlenmesine katkı sunmayı hedeflemektedir.

Platform, kalkınmanın odağında iktisadi kalkınmanın yanı sıra sosyal ve çevresel kalkınmanın da yer alması gerektiğini savunarak, bu bilinçle sürdürülebilir kalkınma modelini benimsemektedir. Buradan hareketle, uluslararası alanda kabul görmüş Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından “Amaçlar İçin Ortaklıklar” amacını kendine vizyon edinmiştir. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına uygun sosyal sorumluluk projelerine sponsor ve gönüllü bulmayı kendine misyon edinmiştir. Uluslararası alanda kabul görmüş bir disiplin çerçevesinde hareket ederek daha geniş bir kırılgan gruba ulaşmayı hedeflemektedir.

Platformda yer alacak projelerin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarıyla uyumlu olması beklenmektedir.

İNCELE

22

Üniversite

1.7 M

Genç Nüfus

1.9 M

İstihdama Katılan Nüfus

11826

Dernek

846

Vakıf

996

Kooperatif

Ankara Kalkınma Ajansı olarak ulusal kalkınma planıyla uyumlu, katılımcılık esasına dayalı bölge planları hazırlıyor ve bu planların uygulanmasına yönelik proje ve faaliyetlere teknik ve mali destek sağlıyoruz.

₺5 M

MALİ DESTEK
(2021 sonu itibariyle)

14

SOSYAL GİRİŞİMCİLİK ve YENİLİK ODAKLI PROJE

İlgili Etkinlikler

Gelecek etkinlikler için lütfen takipte kalın.
 • 10 Haziran 2022
  Ankara Kalkınma Ajansı Yeşil Dönüşüm Farkındalık Toplantıları Tamamlandı
  Devamını Oku
 • 02 Haziran 2022
  Yeşil Dönüşüm Farkındalık Toplantıları Ostim'de Devam Ediyor
  Devamını Oku
 • 24 Mayıs 2022
  Yeşil Dönüşüm Farkındalık Toplantıları OSB ve Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde Başladı
  Devamını Oku
 • 12 Mayıs 2022
  Kırsal Alanda Sosyal ve Ekonomik Kalkınmanın En Önemli Paydaşlarından Olan Kooperatifler Güçleniyor
  Devamını Oku
 • 13 Nisan 2022
  ENHANCER Projesi Genel Girişimcilik Eğitimleri Duyurusu
  Devamını Oku
 • 11 Nisan 2022
  Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) Ön İnceleme Sonuçları
  Devamını Oku
 • 15 Şubat 2022
  Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Akademik Personeline Eğitim Verildi
  Devamını Oku
 • 26 Ocak 2022
  2022 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) Ön Başvuru Süreci 13 Mart 2022 Tarihine…
  Devamını Oku
 • 25 Ocak 2022
  Altındağ Kadınları Teknoloji ve Epoksi Sanatıyla İstihdama Kazandırılıyor Projesi Kapanış Etkinliği…
  Devamını Oku
 • 06 Ocak 2022
  Bilge Ankara - Özel Yetenekli Öğrenciler için Pozitif Yasam Becerileri Programı Güdümlü Projesinde…
  Devamını Oku
 • 06 Ocak 2022
  Ankara Kalkınma Ajansı Kooperatifçiliği Desteklemeye Devam Ediyor
  Devamını Oku
 • 03 Ocak 2022
  İz Ankara Sanat Merkezi Güdümlü Projesinde İmzalar Atıldı
  Devamını Oku