Vali Yüksel Siteler'de

Vali Yüksel başkanlığında; Vali Yardımcıları Şentürk Uzun, Mahmut Yıldırım, Mustafa Tapsız, Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan,Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Mustafa Dak, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Asım Balcı, Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Odası Başkanı Hüseyin Taklacı ve odaya üye esnafların da katıldığı toplantıda, eylem planında belirlenen hususlardan nelerin gerçekleştirildiği tespit edildi.

Ankara Valisi Alâaddin Yüksel toplantıda yaptığı konuşmada, uzun bir geçmişi olan Siteler mobilyasının hak ettiği yeri en kısa sürede mutlaka alacağına inandığını belirterek, esnafın biraz daha gayretli olması gerektiğini söyledi.

Siteler esnafıyla mart ayında da bir araya geldiklerini ve yapılması gerekenleri görüştüklerini anlatan Vali Yüksel, şunları kaydetti:

''Bugün, aradan geçen süre içerisinde ne gibi çalışmalar yapılmış, bunu birlikte değerlendirmeye geldik. Siteler'i hak ettiği yere getirmenin sabır gerektiren bir iş olduğunu daha önceden sizlere söylemiştim. Yapılan çalışmalar var ama esnafın biraz daha gayretli olması gerekiyor. Burada sadece trafik düzenlemesi yapılması nihaî çözüm değildir. 2-3 sıralı parklar ne olacak? Vatandaş gelip burada nasıl gezecek? Siteler esnafının da bir durum muhakemesi yapması elbette gerekiyor. El ele tutuşacağız. Birbirimizi destekleyeceğiz. Biz, Siteler'e güveniyoruz, inanıyoruz. Amacımız herkesin Siteler'e ne katkı sağlayacağının muhakemesini yapması gerekir. Marka gücünüzü takdir ediyorum. Heyecanımızın, duygumuzun ortak olduğunu bilmenizi isterim. Amacımız, hükümetimizin de desteğini alarak Siteler'i, İvedik ve Ostim gibi olabiliyorsa, kooperatif yapılanmasına veya mobilyacılar ihtisas organize sanayi bölgesi haline getirmektir. Şu an sistemde birden çok otorite var, bu kabul edilemez. Bir kere daha ifade ederim ki Siteler elimizin altında duran üstü tozlanmış bir altın külçesidir. Şimdi herkes nefesini tutsun ve bu tozu üfleyelim. Siteler'le yarış yapabilecek başka bir yer yoktur Türkiye'de. Ağır ağır toplanmaya başladık. Bunu başaracağımıza inanıyorum. Ben size güveniyorum. Çünkü Siteler, Mobilyanın Başkentidir.''

Vali Yüksel, ortak akılda buluşmanın ve takım oyunu oynamanın önemine değinerek yerel yöneticiler ile kamu kurum ve kuruluşları yöneticilerinin siteler esnafıyla buluşmasını, bir araya gelmesini, bölgenin sorunlarına acil çözüm üretilmesini istediğini vurguladı.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Asım Balcı da Siteler esnafıyla ve akademisyenlerle bir araya geldiklerini ve bölgenin durumunu değerlendirdiklerini belirterek, Siteler'in bir envanterinin çıkarılması için ODTÜ ile birlikte bir çalışma yapmayı planladıklarını, bölgenin bir fotoğrafını çekeceklerini ve bundan sonraki çalışmaların buna göre yapılacağını bildirdi.

Sektör temsilcilerinin işbirliğine ihtiyaçları olduğunu anlatan Balcı, esnafın bölgeye bir tasarım merkezi kurulması yönünde isteği olduğunu anımsatarak, “Bir mobilya tasarım meslek lisesinin açılması iyi olacaktır.”  dedi.

Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan ise mobilya tasarım ve meslek lisesi açılabilmesi için ellerinden gelen desteği vermeye hazır olduklarını dile getirdi.

Toplantının sonunda, Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Odası Başkanı Hüseyin Taklacı, Siteler'de son dönemde yapılan çalışmalardan çok memnun olduklarını belirterek Vali Yüksel’e teşekkür etti.