Ajans Desteğiyle ATO'da Dış Ticaret İstihbarat Merkezi Kuruldu

16 Ağustos 2022

Ajansımız desteğiyle Ankara Ticaret Odası (ATO) pazar araştırmasından müşteri bulmaya, müşteri ile irtibata geçip ödeme şekillerinin kararlaştırılmasına, gümrük işlemlerine ve ödemenin tamamlanmasına kadar geçen süreçlerde yardımcı olacak olan “Dış Ticaret İstihbarat Merkezi” projesini hayata geçirdi. ATO ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonu altında Ankara Kalkınma Ajansı iş birliği ile gerçekleştirilen program Ankara Ticaret Odası Hizmet Binası’nda tanıtıldı. Tanıtıma, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, ATO Başkanı Gürsel Baran, Kalkınma Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Şimşek, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit Çelik ve ATO Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez "İhracat yapmayan firma kalmasın" hedefi doğrultusunda Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle ATO’da kurulan dış ticaret istihbarat merkezi vasıtasıyla firmaların yeni pazarlara açılmaları konusunda destek sağlanacağını açıkladı. Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle ATO’yla birlikte ASO, Ostim OSB, İvedik OSB ve Başkent OSB’de de istihbarat merkezi kurulmuş olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek firmaların bu merkezlerden en iyi şekilde istifade edeceğine inandığını belirtti.

ATO Başkanı Gürsel Baran, Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle ATO bünyesinde kurulmuş olan merkezde ilk etapta dış ticaret istihbarat uzmanının görevlendirildiğini ve gelen talebe göre merkezde çalışan sayısının artırılacağını açıkladı. Dış ticaret istihbarat merkezinden yararlanacak olan başta ATO üye firmaları olmak üzere Ankara’da faaliyette olan firmaların ürünlerinin dünya pazarlarına açılmasına yol gösterecek önemli bir merkez olacağını açıkladı.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik, proje çerçevesinde ihracat yapacak olan müşterilere ücretsiz bir şekilde ürün pazarlama ve müşteri bulma gibi konularda destek sağlanarak ihracata dayalı büyüme hedefinin gerçekleştirilmiş olacağını belirtti.

Dış ticaret istihbarat merkezlerine başvurular online ortamda alınmakta olup https://www.ankaradisticaret.org/ portalı üzerinden kabul edilmektedir.

Tanıtım: https://bit.ly/3CeBaWS