Ajanstan Kadınlara Destek

22 Nisan 2022

Ankara Kalkınma Ajansı kadın kooperatiflerine desteğe devam ediyor.

Ankara Kalkınma Ajansının 2021 Yılı Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında desteklenmesine karar verilen kadın kooperatiflerinin projeleri için sözleşmeler imzalandı.

Kınalı Ellere Destek

Ankara Kalkınma Ajansının 2021 Yılı Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında desteklenmesi uygun bulunan “Beypazarı Kırsalında Üretilen Gıda Ürünlerinin Yenilikçi ve Sürdürülebilir Üretimin Geliştirilmesi” projesi için sözleşme imzalandı.

Beypazarı Kınalı Eller Lezzet Atölyesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından yürütülecek proje ile kooperatifin ihracata yönelik ürünlerinin üretiminde yenilikçi ve sürdürülebilir yöntemler hayata geçirilecek. Proje kapsamında ayrıca markalaşma, ürün yönetimi, yurtdışı satış danışmanlığı alanlarında çalışmalar gerçekleştirilecek. Projenin ilçeye kadın istihdamı, gıda girişimciliği ve sürdürülebilir tarımsal üretim başlıklarında olumlu katkı sağlaması bekleniyor.

Kahraman Kadınlar Üretmeye Devam Ediyor

Ankara Kahraman Kadınlar Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinin yürüteceği “Kahraman Kadınlar Üretiyor” projesi için imzalar atıldı. Proje ile Kahramankazan ilçesinde yöresel ürünler üreten kadın kooperatifinin ihtiyacı olan makine ve ekipman alımı gerçekleştirilecek. Üretimde modernleşmenin amaçlandığı projenin ilçede kadın istihdamına destek vermesi hedefleniyor.

Sürdürülebilir Tekstil Üretimine Destek

Ankara Kalkınma Ajansının 2021 Yılı Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında desteklenmesi uygun bulunan ve sözleşme imzalanan bir diğer proje, “Kelebeği Yaşatan İpek: Barış İpeği” projesi oldu. EKODOKU Sürdürülebilir Yaşam Sanat Bilim Teknoloji Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinin yürüteceği projenin uygulama süresi 12 ay olarak belirlendi. Ankara’da sürdürülebilir tekstil üretimi yapan bir kadın kooperatifi olan EKODOKU proje ile yenilikçi üretim süreç ve modellerini geliştirecek. Ajans desteği ile hayata geçirilecek projenin Ankara’da kadın istihdamına ve sürdürülebilir tekstil üretimine katkı sağlaması amaçlanıyor.