Altındağ Kadınları Teknoloji ve Epoksi Sanatıyla İstihdama Kazandırılıyor Projesi Kapanış Etkinliği Gerçekleşti

25 Ocak 2022

Altındağ Kadınları Teknoloji ve Epoksi Sanatıyla İstihdama Kazandırılıyor Projesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı finansmanı ile 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Altındağ ilçesindeki 18-24 yaş arası genç kadınların teknoloji ve girişimcilik potansiyeline sahip mesleki eğitimler aracılığıyla istihdam edilebilirliklerinin arttırılması amacıyla Altındağ Belediyesi tarafından, Ankara Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Sınırlı Sorumlu Altıneller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ortaklığında uygulandı.

Proje kapsamında Altındağ Belediyesi'ne bağlı olan dört kadın eğitim ve kültür merkezinin her birinde "teknoloji tasarım atölyesi" ve "epoksi yöntemi ile ahşap tasarım atölyesi" olmak üzere toplam da sekiz adet atölye kuruldu. Proje süresince İŞKUR'a kayıtlı geliri olmayan 160 kadın teknolojik tasarım ve epoksi yöntemi ile ahşap şekillendirme eğitimleri aldı.

Teknoloji tasarım ve epoksi yöntemi ile ahşap tasarım eğitimi alan kursiyerlerin ürettikleri ürünlerin satışı Ulucanlar Cezaevinde ve Başkent Millet Bahçesinde kurulan tematik satış ofisleri aracılığıyla ve proje ortaklarından Altıneller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi internet sitesi üzerinden gerçekleşmektedir.

Proje kapanış etkinliğine; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Kübra GÜRAN YİĞİTBAŞI, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış YENİÇERİ, Altındağ Belediye Başkanı Dr. Asım BALCI, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit ÇELİK, kamu kurum ve kuruluşlarından temsilciler, projede yer alan eğitmenler ve kursiyerler katılım sağladı.

Proje tanıtım filmi ile başlayan etkinlikte proje ile ilgili Altındağ Belediyesi adına Ebru Kipay BAŞAK tarafından sunum gerçekleştirildi. Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit Çelik, konuşmasında projenin başarıyla tamamlanmasından dolayı memnuniyetini dile getirerek 2021 yılında Ankara Kalkınma Ajansının ileri teknoloji, kırsal kalkınma ve sosyal kalkınma alanlarında yürüttüğü çalışmalar ve destek programları hakkında bilgi verdi. Altındağ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım BALCI Altındağ ilçesinde gerçekleşen yatırımlar ve projeler ile ilgili bilgi verdi ve Altındağ Kadınları Teknoloji ve Epoksi Sanatıyla İstihdama Kazandırılıyor projesinin hem Altındağ hem de Altındağlı kadınlar için çok faydalı olduğunu vurgulayarak emeği geçen herkese teşekkür etti. Etkinliğin en son kısmında kursiyerlere sertifikaları verildi.