Ankara Kalkınma Ajansı İle Ankara Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğü Arasında E-Spor Eğitim Projesi İçin İş Birliği Protokolü İmzalandı

8 Aralık 2021

Ankara Kalkınma Ajansı İle Ankara Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğü arasında, 8 Aralık 2021 tarihinde E-Spor Eğitim Projesi'nin hayata geçirilmesine yönelik iş birliği protokolü imzalandı.

E-Spor Eğitim Projesi kapsamında Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı faaliyetlerini sürdürmekte olan Mamak Gençlik Merkezi Müdürlüğü'nde e-spor sporcuların çalışabilecekleri, turnuvalar düzenlenebilecek ve yeni e-sporcuların yetiştirileceği e-spor uygulamalarına yönelik bir turnuva alanı kurulacak. Aynı zamanda, 13-29 yaş arası e-spor ile profesyonel ya da amatör olarak ilgilenen gençlerde temel e-spor bilincinin oluşturulması amacıyla e-spor alanında akademik birikim sahibi eğitmenler ve e-spor ekosisteminde yer alan uzmanlar vasıtasıyla eğitimler verilecek. Temel düzeyde verilecek bu eğitim programının yanı sıra, proje boyunca iki defa olmak üzere toplamda 1000 gence yönelik e-spor turnuvaları düzenlenecek.

Eğitim ve turnuva faaliyetleri sonrasında kurulacak yapı ile profesyonel e-spor hayatına yönlendirmek amacı ile gençler arasında bilimsel metotlarla lisanslı oyuncu ve antrenör tespit işlemleri gerçekleştirilecek. Projenin bir diğer hedef grubu olan ebeveynler için ise gençleri dijital dünyanın tehditlerinden korunmak üzere tasarlanmış eğitim içerikleri verilecek ve e-spor alanında bilinç ve farkındalık oluşturmaları sağlanacak.

Proje sonucunda gençler açısından bağımlılık haline gelebilen dijital oyun kullanımının, gençlerin gelişimlerine katkı sağlayacak şekilde yönlendirilmesi, bu olumsuz durumun olumlu duruma dönüştürülmesi için gerekli bilgi ve bilincin sağlanması amaçlanıyor.