Ana içeriğe atla

Ankara Kalkınma Ajansı'ndan Sanayide Kadın İstihdamına, İstihdam Atölyesi ile Güçlü Destek

18 Mart 2024

Ankara Kalkınma Ajansı, sanayi sektöründe kadın istihdamını artırmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından Kalkınma Ajanslarının 2024 teması “Kadın Girişimciliği ve Kadın İstihdamı” olarak belirlenmiştir. Bu kapsamında Ankara’daki sanayi sektöründeki firmalar ile istihdam odağında yapılan görüşmeler yapılarak istihdam ihtiyacı tespit edildi ve “İstihdam Atölyesi Meslek Kazandırma Programı” kapsamında teorik ve pratik eğitim programları hazırlandı. Bu kapsamda 3. İstihdam Atölyesi Meslek Kazandırma Programı kadınlara yönelik gerçekleşerek tamamlandı. Üretken beşerî sermayenin geliştirilmesinin sağlanması amacıyla istihdam garantili faaliyetler devam ediyor.

3. İstihdam Atölyesi Meslek Kazandırma Programı Kadınlara Yönelik Tamamlandı

Ankara Kalkınma Ajansı, sanayide kadın istihdamını artırmak için istihdam garantili meslek edindirme kursları düzenliyor. “Kadın Girişimciliği ve Kadın İstihdamı” teması kapsamında 3. İstihdam Atölyesi Meslek Kazandırma Programı sadece kadınlara özel olarak düzenlendi. Programa kabul edilen 80 kadın kursiyerden 50’si istihdama kazandırıldı. Ajans ve ASO Sürekli Eğitim Merkezi (ASO-SEM) iş birliğinde yürütülen program kapsamında, kadın kursiyerlere CNC Tezgah Operatör ve Programlama, Elektrik / Elektromekanik Bakım, Gazaltı (MIG-MAG) Kaynağı, Dikiş Makinası Operatörlüğü, Tasarım ve Üretim Operatörlüğü (CAD/CAM/CNC) alanlarında hem teorik hem de pratik eğitimler verildi.

Kadın Kursiyerler, Sanayi Sektöründe İş Sahibi Oluyor

Programa katılan kadın kursiyerler, eğitimler sayesinde mesleki becerilerini geliştiriyor ve iş bulma şanslarını artırıyorlar. Kursiyerler, eğitimlerin yanı sıra, iş arama süreçlerinde de destek alıyor. İstihdam Atölyesi Meslek Kazandırma Programı süresince tamamı uygulamalı olan eğitimlerini tamamlayan kursiyerler istihdam edilerek daha sonrasında da Ankara Kalkınma Ajansı tarafından istihdam süreçleri takip ve koordine edilmeye devam ediliyor.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Emine DOĞRUKÖK konu ile ilgili; “Kadın istihdamı, kalkınmanın ve toplumsal refahın anahtarıdır. Ankara Kalkınma Ajansı olarak, bu gerçeğin bilincinde olarak, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından Kalkınma Ajanslarının 2024 teması olarak belirlenen “Kadın Girişimciliği ve Kadın İstihdamı” kapsamında, kadınların işgücüne katılımını ve girişimciliğini teşvik etmeyi öncelikli hedeflerimizden biri olarak belirledik. Ayrıca, kadın istihdamı sadece ekonomik kalkınma için değil, toplumsal eşitlik ve adalet için de hayati önem taşımaktadır. Kadınların kendi ayakları üzerinde durmaları, aile refahını ve yaşam standartlarını yükseltmenin yanı sıra, toplumu daha güçlü ve dirençli hale getirmektedir. Kadın istihdamı ve girişimciliği konusundaki çalışmalarımızın Ankara'nın kalkınmasına ve refahına önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Bu alandaki çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürerek, Ankara'yı kadınların ekonomik ve sosyal hayatta daha fazla yer aldığı bir şehir haline getirmeyi hedefliyoruz. Ankara Kalkınma Ajansı olarak, kadınların potansiyeline inanıyoruz ve onların her alanda güçlenmelerini desteklemeye devam edeceğiz. ”dedi.