Bala ve Şereflikoçhisar’da Proje Ziyaretleri

21 Eylül 2022

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve beraberindeki heyet Ajansımızın desteğiyle Bala ve Şereflikoçhisar ilçelerinde yürütülen projelere bir dizi ziyarette bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ilk olarak Bala’da SOGEP kapsamında yürütülen Yeşil Ekonomi Yolunda  Bala'lı Kadınlar Üretiyor Türkiye Kazanıyor Projesi’nin tekstil üretim atölyesini ziyaret etti.

Projeyle Bala’ya bir tekstil atölyesi kazandırılmış oldu. Proje kapsamında teknik ve uygulamalı eğitimler alan 30 kadın istihdama katılma fırsatı yakaladı. Projeyle kadınlar ekonomik ve sosyal olarak güçlenirken ilçe ekonomisine de katkı sağlanıyor.

Bakanımızın Bala ziyaretinden sonra ikinci durağı Şereflikoçhisar ilçesi oldu. Ajansımız desteğiyle yürütülen proje kapsamında kurulan Şereflikoçhisar Ziraat Odası Tohum Eleme Tesisi’ne yapılan ziyarete Tarım ve Orman Bakanı Sayın Vahit Kirişçi de katıldı.

Hububat, bakliyat ve baharatlı ürünlerin elemesi yapılan tesisin makine kapasitesi proje kapsamında alınan yeni makinelerle artırıldı. Modernizasyonu gerçekleştirilen tesis tarımın sürdürülebilirliğine katkı sağlamayı, ata tohumlarını ve geliştirilmiş çeşitleri gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde aktarmayı hedefliyor.