Başbakan Erdoğan: "Ankara için mega projelerimiz var"

5 Haziran 2011

Ankara Ticaret Odasının (ATO) ''Rekortmenler Plaket Töreni''nde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Ankara, bugün artık sadece Hakkari'nin, Edirne'nin, Muğla'nın, Iğdır'ın değil, Bağdat'ın Kabil'in, Trablus'un, Kudüs'ün, Saraybosna'nın dahi yanı başında, bir el uzatımı mesafesinde duruyor. Bugün Ankara, sadece Türkiye'nin değil, bütün mazlum ve mağdur coğrafyaların, yoksul milletlerin umudu, umut ışığı olmak gibi bir misyonu taşıyor. Dünyanın neresinde olursa olsun, her denklemde Ankara hesaba katılıyor. Her konuda artık Ankara'nın ne diyeceği bekleniyor'' dedi.

Ankara'da, gelir vergisi, kurumlar vergisi ve ihracat dalında rekor kıran iş adamlarını tebrik eden Başbakan Erdoğan, ATO Başkanlığına seçilen ve kendisi de bir rekortmen olan Salih Bezci ile arkadaşlarına başarılar diledi.

Başbakan Erdoğan, önceki gün Ankara'da seçim çalışmaları kapsamında 3 ilçede miting gerçekleştirdiğini, bunun yanında, İvedik Organize Sanayi Bölgesinde bir resmi açılış yaptığını, hem İvedik hem de Ostim'e hitap edecek çok önemli eserleri Ankara'ya kazandırdıklarını ifade etti.

Ankara'nın 1923 yılında adeta bir kasaba görünümünde olduğunu, şu anda ise her alanda bir Avrupa kentine dönüştüğünü kaydeden Erdoğan, şunları kaydetti; ''Ankara, 2002 yılı sonuna kadar, yanı başındaki Kırıkkale'ye, Çankırı'ya, Konya'ya, Eskişehir'e dahi binlerce kilometre uzaklıkta bir başkentti. Ne vatandaşın ne sanayicinin ne tüccarın sesi, Ankara'nın o aşılmaz duvarlarını geçip, başkentin koridorlarına ulaşabiliyordu. Bugün ise, Ankara'yı, hem fiziken, hem manen, bu ülkenin bir çözüm merkezi, üretim merkezi,ihracat merkezi haline getirdik. Gururla ifade etmeliyim ki, Ankara, bugün artık sadece Hakkari'nin, Edirne'nin, Muğla'nın, Iğdır'ın değil, Bağdat'ın Kabil'in, Trablus'un, Kudüs'ün, Saraybosna'nın dahi yanı başında, bir el uzatımı mesafesinde duruyor. Bugün Ankara, sadece Türkiye'nin değil, bütün mazlum ve mağdur coğrafyaların, yoksul milletlerin umudu, umut ışığı olmak gibi bir misyonu taşıyor. Dünyanın neresinde olursa olsun, her denklemde Ankara hesaba katılıyor. Her konuda artık Ankara'nın ne diyeceği bekleniyor.''

Ankara'yı karayolları açısından da bir merkez haline getirdiklerini kaydeden Erdoğan, inşa ettikleri bölünmüş yollarla, Türkiye'nin 81 ilinden çok rahat ve konforlu şekilde Ankara'ya ulaşıldığını söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti:

''Ankara'yı hızlı trenin de bir merkezi haline getiriyoruz. Ankara-Eskişehir hattını tamamlayarak 2009 yılında hizmete açmıştık. Eskişehir-İstanbul ve Eskişehir-Bursa hatlarının inşası devam ediyor. Ankara Konya hızlı tren hattımız tamamlandı, deneme sürüşleri yapılıyor, birkaç hafta içinde, belki de bu ay sonuna kadar o hattı da artık hizmete açıyoruz. Böylece Konya-Ankara arası 1 saat 15 dakikaya düşüyor. Ankara Sivas hattının da çalışmaları devam ediyor. Devam eden çalışmalara, Erzurum, Erzincan, Trabzon, İzmir gibi yeni projeleri de ekleyerek, inşallah demir ağlarla ülkeyi örmüş, Ankara'yı da bunun merkezine koymuş olacağız. Havayolu aynı şekilde. Anadolujet merkez olarak Ankara'yı kullanıyor ve yurtiçi, yurtdışı birçok merkeze Ankara'dan ulaşılabiliyor.''

"ANKARA İÇİN DE MEGA PROJELERİMİZ VAR"

İstanbul için ''KANALİSTANBUL'' ve ''İki Şehir'' adı altında iki önemli proje açıkladıklarını belirten Başbakan Erdoğan, ''Ankara için de, 2023'e kadar bitirmeyi hedeflediğimiz mega projelerimiz var. Önümüzdeki günlerde özel bir basın toplantısıyla açıklayacağım. Ancak şu anda açıklamam gerekenleri burada ifade etmekte fayda görüyorum. Etlik ve Bilkent'te, Avrupa'nın en büyük şehir hastaneleri kampüsünü inşa ediyoruz. Proje hazırlıklarımız tamam, seçimden sonra dozerler çalışmaya başlayacak. Ve bu hastanelerimizde benim vatandaşım artık sedye üzerinde dışarda dolaştırılmayacak. Her şey yürüyen merdivenlerle hastane içerisinde bloklar arasında bu şekilde cereyan edecek. Toplam 7 bin yatak kapasitesiyle, 2 genel ve 14 ihtisas hastanesiyle Ankara artık sağlıkta da bir merkez haline gelecek'' diye konuştu.

Ankara'dan Niğde, Samsun ve İzmir'e ulaşan otoyollarını tamamlayacaklarını belirten Erdoğan, Ulaştırma Bakanlığı'nın devraldığı metro inşaatında 44 kilometre uzunluğunda 3 metro hattını, 3 milyar liralık yatırımla 2 yılda tamamlayacaklarını ve Ankara'nın hizmetine sunacaklarını söyledi. Erdoğan, ''Kızılay Çayyolu, Tandoğan Keçiören, Batıkent Sincan inşallah hayalleriyle kucaklaşmış olacak'' dedi.

"SAVUNMA SANAYİ BAŞKENTİ, ANKARA"

Konuşmasında bankaların genel müdürlüklerinin Ankara'dan İstanbul'a taşınması konusuna da değinen Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu; ''Bunun da spekülasyonunu yapanlar var. Dünya finans sektörleri siyasi merkezler olarak gelişmiş ülkelerde böyle bir değerlendirmeyi yapar. Türkiye, bu değerlendirmeyi yıllardır yapıyor, kendi dönemimizi kast ediyorum ama adımını atmamıştı. Şimdi biz bu adımı atıyoruz. Fakat bu adımı atarken Ankara'nın üzerinde siyasi misyonu var. Siyasi misyonunun yanında Türkiye'nin savunma sanayisinin yüzde 80'ini barındırmak suretiyle, savunma sanayisinin başkenti Ankara, konum bu. Bunu da buraya yerleştiriyoruz. 2016 yılında savunma sanayisinde ciro hedefimiz 8 milyar dolar. Bunun 6 milyar doları Ankara'dan sağlanacak. TAI tesisleri içinde 100 milyon dolarlık bir yatırımla Uzay ve Uydu Merkezi kuruyoruz. Gölbaşı yakınlarında, 100 milyon dolarlık bir yatırımla Radar ve Elektronik Harp Tasarım Merkezi kuruyoruz, 2 yılda bunlar faaliyete geçecek. Ankara'da şu anda 5 teknokent var. Buna yenilerini de ekleyeceğiz.''

Başbakan Erdoğan, Kazan'da bir lojistik üs kurulduğunu ve buranın şu anda 1200 kişiye istihdam sağladığını belirtti. Ek olarak 2800 kişinin daha burada iş imkanı bulacağını ifade eden Erdoğan, firma sayısını 400'e ulaştırmayı hedeflediklerini bildirdi.

2023 ihracat hedefi olan 500 milyar dolara ulaşabilmek için Ankara'da uluslararası bir serbest ticaret merkezi kuracaklarını, sadece bu bölgeden ihracat hedeflerinin 3 milyar dolar olduğunu belirten Erdoğan, Akyurt ilçesinde de 1 milyon 800 bin metrekare alan üzerine bir fuar merkezi inşa edileceğini, hem buradan hem de havaalanından merkeze, Kızılay'a raylı sistem döşeneceğini anlattı.

Benzeri birçok proje bulunduğunu söyleyen Erdoğan, ''Örneğin ciddi bir spor kompleksini Ankaramızda kuracağız. Mevcutlar tehlike arz ediyor. Bunları kaldırmayı ve bunların yerine 35 bin kişilik bir stadyum... Zaten Ankara Arena ile kapalı spor salonu olayını Dünya Basketbol Şampiyonası'nda çözdük ama bunun dışında konsepti genişleterek, olimpik yüzme havuzlarıyla Ankara'yı bu noktada çok daha zengin hale getirmeyi hedefliyoruz. Bunları yeterli bulmuyoruz'' dedi.

Hipodrom'un olduğu bölgede çalışmalarının devam ettiğini belirten Erdoğan, seçimlerden sonra ulusal veya uluslararası proje yarışmasıyla burayı tamamen kaldıracaklarını, yeni bir proje uygulamasıyla orayı ''Ankara'nın şanına yakışır bir hale getireceklerini'' söyledi. Erdoğan, ''Yani orası şu andaki gibi bir görüntü değil, tarihten bugüne ve yarınlara mesaj veren bir merkezimiz haline gelecek'' diye konuştu.

"2023 HEDEFİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Ankara'nın, 2023 vizyonuna, büyük Türkiye vizyonuna yaraşır biçimde, artık çok farklı bir kent hüviyeti kazanmaya başladığını ifade eden Erdoğan, Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarına teşekkür etti.

''Gerek sizlerden, gerek halkımdan bir destek bekliyoruz'' diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: ''O da şu gecekondu olayında bize yardımcı olmanız... İstiyoruz ki kendileriyle anlaşarak, onları mağdur etmeden bu gecekonduları yıkalım, kendilerine yaptığımız evlerden, Kuzey Ankara girişinde olduğu gibi oralardan kendilerine daireler verelim ama bu Ankaramızı çok farklı bir hale getirelim. Şu andaki Hıdırlıktepe gibi bir yer istemiyoruz. Ankara Kale görüntüsü gibi bir şey istemiyoruz. Bunlar Ankara'ya yakışıyor mu?''

Gerek İstanbul'daki, gerek Ankara'daki, gerek diğer illerdeki projelerinin kamuoyu tarafından çok ciddi kabul gördüğünü, ulaşılabilir karşılandığını, hatta uluslararası boyutta ilgi topladığını söyleyen Başbakan Erdoğan, ''Türkiye'nin ulaştığı bu seviye gerçekten heyecan verici ve Türkiye şu anda çok büyük bir özgüven patlamasını, sadece ülkemizde değil, dünyada yaşar hale geldi. Türkiye, genciyle, çocuğuyla, yaşlısı, erkeği, kadını, işçisi, esnafı, işvereniyle 2023 hedeflerinin tamamına bir hayal değil, gerçekleşebilir bir hedef olarak bakıyor'' dedi.

ATO'nun 1923'de kurulduğunu, 2023'ün ATO'nun da 100. kuruluş yıl dönümü olacağına işaret eden Erdoğan, üyelere, ''Onun için sizin gayretiniz çok daha önem arz edecek'' diye seslendi.

Bunun altyapısını sekiz buçuk yılda ciddi şekilde oluşturduklarını ifade eden Erdoğan, 163 bin yeni derslik inşa ettiklerini, 89 yeni üniversite kurduklarını, Ankara Çubuk'ta da yeni bir devlet üniversitesinin kurulduğunu anlattı.

Bunların, Türkiye'yi orta vadede çok ciddi şekilde dönüştüreceğini, çok farklı bir neslin yetişmesini sağlayacağını söyleyen Erdoğan, öğrencilere ücretsiz elektronik kitap dağıtılacağını, fakir-zengin ayrımı da yapılmayacağını bildirdi. Erdoğan, ön hazırlıkların bitirildiğini, seçimlerden sonra ihalenin yapılacağını, projenin 4 yılda tamamlanacağını belirtti.