Ana içeriğe atla

Dijital Sanat Akademisi Projesi Danışma Kurulu Toplantısı Gerçekleşti

19 Ocak 2024

Ankara Kalkınma Ajansı 2023 Yılı Güdümlü Proje desteği ile Müstakil Sahne Sanatları ve Eğitimi Derneği yürütücülüğünde İSF Stüdyoları ortaklığında uygulanan ve gençlerin dijital yetkinlik ve kişisel gelişimlerine rehberlik ederek sektöre nitelikli iş gücü kazandırmayı hedefleyen Dijital Sanat Akademisi Projesi Danışma Kurulu Toplantısı gerçekleşti.

Toplantıya kamu kurumları, üniversiteler, ilgili sivil toplum kuruluşları ve animasyon film yapımcıları katılım sağladı. Toplantıda kurulan Dijital Sanat Akademisinin kapsamı, eğitim programı ve akademi kapsamında öngörülen faaliyetler ile ilgili sunum yapıldı ve katılımcıların görüşleri alındı. Dijital Sanat Akademisi uzun soluklu programları, eğitim kampları ve motivasyon buluşmalarıyla Mart 2024 tarihinde faaliyete geçeceğini duyurdu. 
Toplantıya katılım sağlayan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Sayın Ahmet ŞİMŞEK kurulan akademinin önemine vurgu yaparak paydaşların sektöre yönelik değerlendirme ve görüşlerini dinledi.

Dijital Sanat Akademisi Projesi 

Dijital Sanat Akademisi Projesinin genel amacı, TR51 Ankara bölgesinde özel sektör-sivil toplum iş birliğinde eğitim odaklı bir yapı kurularak; animasyon sektörüne ve bu sektörün kapsadığı bütün alanlarda animasyon ve tasarım temel becerilerine sahip; kavramsal ve teknik becerileri yüksek, nitelikli iş gücü yetiştirmektir. Dijital sanat akademisi bünyesine katılımcıların pazarın ihtiyaç duyduğu animasyon ve modelleme gibi iki önemli eğitime erişimi sağlanacaktır. Eğitimler katılımcılarının teorik ve pratik bilgi birikimine katkı sağlayacak ve istihdam edilebilirliklerini güçlendirecektir. Eğitim süreçlerinde uluslararası sanatçılar ile masterclasslar düzenlenerek kursiyerlerin sektöre hazırlığı desteklenecektir. Ayrıca, proje hedeflerinin yaygınlaşabilmesi ve sektörün pazardaki bilinirliğinin arttırılması adına proje süresince çizgi film ve animasyon farkındalık günleri organize edilecektir.