Eko İklim Zirvesi ve Fuarına TechAnkara Standı İle Katılım Sağlandı

31 Mart 2022

Ajansımız ATO ev sahipliğinde düzenlenen Eko İklim Zirvesi ve Fuarı’na TechAnkara Standı ile katılım sağladı.

TechAnkara Proje Pazarı’na katılım sağlamış olan yeşil dönüşüm alanında çalışan Emcekare, Agri Ciel, Werer, SNTG, Optiyol, Kuraser, SCP ve Bilginer firmaları Ajansımız ile birlikte TechAnkara çatısı altında ürünlerini sergiledi. Firmaların ürünleri arasında yer alan akıllı kent uygulamaları, uydu sistemleri, elektrikli araç, karbon salınım ölçümü, yağmur hasadı yapan elektrik direği, geri dönüşüm sağlayan mekanizma, düşük tüketimle çalışan traktör projeleri stant ziyaretçileri tarafından ilgiyle karşılandı.

Gerçekleştirilen Kalkınma Ajansları ve Kaynak Verimliliği oturumunda İSTKA, İZKA, BEBKA, ANKARAKA, GAP, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü’nden gelen katılımcılar, ajansların ve kalkınma idaresinin kaynak verimliliği alanında yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Yeşil Dönüşüm oturumunda ise konuşmacı olarak yer alan Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, kalkınma ajanslarının yeşil dönüşüm programları kapsamında verdiği desteklerden, bölgelerdeki iyi uygulama örneklerinden ve 2020-2021 yıllarında 26 Kalkınma Ajansı’nın kaynak verimliliğini ana tema olarak seçerek bölgelerinde farkındalık oluşturduklarını belirtti.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik, Ankara Kalkınma Ajansı’nın önümüzdeki dönemde uygulamayı planladığı yeşil dönüşüm alanındaki faaliyetler ve desteklerin, bu sene katılım sağlanan Eko İklim Zirvesi’nin uyandıracağı ilgiyle birleşeceğini belirtti. Bölgede faaliyet gösteren firmaların yeşil mutabakat kapsamında gerçekleştirmesi gerektiği düzenlemelere de değinerek önümüzdeki senelerin Ankara’daki firmalar için oldukça önemli olduğunu ve bu yönde Ajansımızın da farkındalık oluşturarak firmaları yeşil dönüşüme hazırladıklarını söyledi.