Ana içeriğe atla

Gordion Antik Kenti UNESCO Dünya Mirası Listesine Girdi

19 Eylül 2023

Ankara’nın eşsiz kültür varlıklarından biri olan Gordion Antik Kenti UNESCO tarafından “Dünya Mirası” ilan edildi.

Ankara'nın Polatlı ilçesindeki en önemli tarihi bölge Gordion Antik Kenti UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne 20. varlığımız olarak kaydedildi. Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da gerçekleştirilen 45'inci UNESCO Dünya Miras Komitesi toplantısında alınan kararla Gordion artık bir dünya mirası olarak korunacak.

Dünyanın en uzun süre yerleşim gören nadir alanlarından biri olan Gordion Antik Kenti ülkemizin 20'nci, Ankara'mızın da ilk UNESCO Dünya Mirası oldu.

Gordion Antik Kenti

Gordion Frig Medeniyeti'nin tarihi başkentidir. Sakarya Nehri ile Porsuk Çayı'nın birleştiği noktanın yukarısında kurulu bulunan kent günümüzde Ankara'ya 94 kilometre uzaklıkta, Polatlı'nın 29 kilometre kuzeybatısında yer alan Yassıhüyük'te bulunmaktadır.

Arkeolojik bulgulara göre Frigler, Gordion'a Hititlerin yıkılması sonucu MÖ 12. yüzyılın sonları gibi erken bir tarihte gelmiştir. Kazılarda gün ışığına çıktığı kadar en erken Frig yerleşim yerleri gündelik hayata ilişkin malzemeler içeren, hafif konstrüksiyonlu küçük evlerden oluşan köy karakterine sahiptir. MÖ 9. yüzyılda ise büyük bir dönüşüm gerçekleşir ve yerleşim, içinde büyük yapıların yer aldığı muazzam surlarla çevrili bir kale halini alır.

Gordion'un yakın çevresinde çok sayıda tümülüs vardır. Bu tepeler önemli bireylerin mezarları olup MÖ 9. yüzyıldan 2. yüzyıla kadar uzanan geniş bir zaman dilimine aittir.