Güvenilir Gıda Sağlıklı Yaşam Afşar Bala’m Projesi Açılış Töreni

21 Eylül 2022

Ajansımızın desteğiyle yürütülen Güvenilir Gıda Sağlıklı Yaşam Afşar Bala’m Projesi kapsamında üretim merkezinin açılışını Sayın bakanımız Mustafa VARANK yaptı.

Açılışa Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bala Kaymakamlığı, Bala Belediyesi yetkilileri başta olmak üzere Bala’da yer alan diğer kamu kurumları, sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerle Ankara milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Elektriğini güneş enerjisinden sağlayan ve minimum karbon ayak izi ve sıfır atık ilkesiyle bulgur, erişte, tarhana, salça, reçel, pekmez, pestil, meyve sebze kuruları gibi pek çok çeşit yöresel ürünün üretildiği merkezin açılış konuşmasında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, projenin Ankara Kalkınma Ajansı’nın mali desteğiyle yürütüldüğüne vurgu yaparak "Yerelde ekonomik potansiyeli olan işleri bulup onlara kalkınma ajanslarıyla hem maddi hem de teknik destekler veriyoruz. Kooperatifte üretim yapan kadınlarımız, kendi ekonomilerine ve Türkiye ekonomisine katkı sağlıyorlar." dedi.

Güvenilir Gıda Sağlıklı Yaşam Afşar Bala’m Projesi kapsamında yürütülen projede proje uygulayıcısı olan kadın kooperatifinin üretim, altyapı ve kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Proje kapsamında kurulan 40 metrekarelik satış ofisi sayesinde yerel ürünler ile ziyaretçilerin ortak bir noktada buluşması sağlanacak. Kooperatif bünyesinde yer alan bulgur tesisinin içerisine bir taş değirmen kurularak doğal yollarla üretilen buğdayın kepekli una dönüştürülmesi, yerel bir ürün olan mor sarımsağın daha fazla üretilmesini sağlamak üzere sarımsak dikim ve söküm makinelerinin çiftçilerin kullanımına sunulması ve çadırlı solucan tesisi kurularak tesis atıklarının yeniden tarımda değerlendirilmesi sağlanacak. Kadınların istihdam edilmelerini ve çalışma hayatına katılımını özellikle amaçlayan proje; bölgesel kalkınma, katma değerli üretim ve çevresel sürdürülebilirlik açısından da önem taşımaktadır.