Ana içeriğe atla

İHA Sektörü Kalecik’te Güçleniyor

30 Mayıs 2023

TRTEST tarafından Ankara Kalkınma Ajansı destekleriyle kurulan Kalecik İnsansız Hava Araçları Test ve Değerlendirme Merkezi, başta savunma sanayisi olmak üzere yerli sanayinin test ihtiyaçlarını en yüksek standartlarla karşılıyor. Türkiye’nin İHA sektöründe üretim yeteneklerini geliştirmesi için son derece önemli bir altyapı sunan merkezin test uçuşlarının hızlıca organize edilebilmesine olanak sağlaması, sektör paydaşlarının takdirini kazanıyor.

Merkezde insansız hava araçlarının güvenli bir şekilde test edilebilmesine olanak sağlayan altyapı çalışmaları Ankara Kalkınma Ajansı 2020 Yılı Güdümlü Proje Desteği ile TRTEST’e tahsisli 80 dönümlük arazi üzerinde yapıldı. Bütçesi 2023 fiyatlarıyla 28.268.650,70 TL olan projeye, 25.441.785,63 TL Ajans desteği sağlandı. TRTEST Test ve Değerlendirme A.Ş.'nin koordinasyonunda yürütülen projeye, AnkaraTeknopark ve Kalecik Belediye Başkanlığı ortak olarak katılım gösterdi. Destek kapsamında, test ve atölye çalışmalarının gerçekleştirildiği bağımsız atölyeler, apron alanları, beton pist ve helipist, alan denetimi, yer hizmetleri, toplantı ve hizmet odalarını kapsayan idari binanın inşası ve tefrişatı gerçekleştirildi.

Merkez tarafından İHA sektöründe faaliyet gösteren firmalara sunulan olanaklar, İHA sektöründe faaliyet gösteren firmalar arasında iş birliğine de katkı sağlıyor. Proje kapsamında kurulan çevrimiçi platform sektöre yön veren tüm paydaşları içeren geniş bir ekosistem kurulmasını sağlıyor. Bu sayede platform, sektörde faaliyet gösteren firmalar arasında iletişimi kolaylaştırıyor. Bu ekosistemin kurulmasının regülasyonların yerli ürünleri koruması ve mevzuatın üreticiyi destekler şekilde yenilenmesi için bir bilgi havuzu sağladığı sektör paydaşları tarafından ifade ediliyor.