Ana içeriğe atla

KAMU-START UP Buluşmaları Başladı

19 Şubat 2024

Tarım ‘start -up’ları ile kamu kurumlarını bir araya getiren buluşmaların ilki 16 Şubat 2024 tarihinde gerçekleştirildi.

Ankara Kalkınma Ajansı Kırsal Kalkınma Birimi koordinatörlüğünde gerçekleştirilen Tarım 4.0 KAMU-START UP Buluşmaları’na ilçe tarım müdürlüklerinden, belediyelerden ve ziraat odalarından temsilciler ile Irrinet, SoilBiom, Onima ve Trimail gibi ‘start-up’lar katıldı. Kamu ile ‘start-up’lar arasında köprü oluşturmayı hedefleyen etkinlik ile sahada yenilikçi ve faydalı uygulamaların hızlandırılması amaçlanıyor. 

KAMU-START UP Buluşmaları'nda anlatılan ürün ve hizmetler şu başlıklar altında sıralandı: Yeni nesil su yönetimi sulama denetimi, ürün sağlığını ve minimum masraf ile maksimum verimi sağlayan teknolojiler, her bitkinin ve toprağın özel ihtiyaçları dikkate alınarak ekolojik bir bakış açısıyla geliştirilen özelleştirilmiş mikrobiyal gübreler, hayvansal kaynaklı atıklardan (koyun yünü, tavuk tüyü, kan unu, mezbahane atığı v.b.) bitkilerin sağlıklı gelişimi ve beslenmesi için mutlak gerekli olan amino asitler ve tarımda kullanılan pestisit alternatifi biyolojik mücadele etmenlerinin kitle üretim teknolojisinin geliştirilmesi. 

Yenilikçi yaklaşım ve uygulamaların sahada yaygınlaştırılmasının amaçlandığı programın tekrarı farklı ürün ve firmalar ile önümüzdeki dönemlerde gerçekleştirilecek.