Sözleşmeler İmzalanmaya Başlandı

21 Nisan 2022

Ankara Kalkınma Ajansının 2021 Yılı Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı için sözleşmeler imzalanmaya başlandı.  

“Coğrafi İşaretli Mamak Ravak Yoğurdu Üretimi Projesi” ile “Geleneksel Ayakkabıcılık Alanında Kır Kent İşbirliğiyle Kadın İstihdamını Destekleme Projesi” için imzalar atıldı.

Ravak Yoğurdu Ajans Desteğiyle Üretilecek

Sınırlı Sorumlu Mamak Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi tarafından yürütülecek “Coğrafi İşaretli Mamak Ravak Yoğurdu Üretimi Projesi” ile geleneksel “Ravak Yoğurdu”nun üretiminde yenilikçi yöntemler hayata geçirilecek. Proje ile ilçede alternatif gelir kaynaklarının ve kadın istihdamının artması hedefleniyor. Süt kaymağından elde edilen Ravak Yoğurdu yüksek besin değeri ile şifa kaynağı olarak adlandırılıyor. Coğrafi işaret tescil belgeli “Ravak Yoğurdu”, Ankara’nın Mamak ilçesinde nesillerdir geleneksel yöntemlerle üretiliyor.  

Geleneksel El Sanatlarına Yeni Yorumlar

Öte yandan, “Geleneksel Ayakkabıcılık Alanında Kır Kent İşbirliğiyle Kadın İstihdamını Destekleme Projesi” ile Kızılcahamam'da yaşayan 50 kadın geleneksel ayakkabıcılık türlerinden olan yemenicilik/köşgerlik zanaatı alanında eğitim alacak.  Sınırlı Sorumlu Yemenia Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi tarafından yürütülecek projenin ilçede kadın istihdamına destek sağlaması amaçlanıyor. Altı kösele, üstü yumuşak deri hafif bir ayakkabı olan yemeni son yıllarda estetik ve rahatlığı ile ilgi topluyor. Özellikle yurt dışından ilgi gören ayakkabılar yeni tasarım ve yöntemlerle üretilecek.

Ankara Kalkınma Ajansının 2021 Yılı Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında desteklenmesi uygun bulunan projeler için sözleşmeler önümüzdeki günlerde imzalanmaya devam edecek.