Ana içeriğe atla

Tarım ve Su Paneli

8 Mayıs 2024

Tarımda sürdürülebilir su kaynakları yönetiminin ele alındığı Tarım ve Su Paneli, 7 Mayıs 2024 tarihinde Ankara Kalkınma Ajansında gerçekleştirildi.

Ankara Kalkınma Ajansı Kırsal Kalkınma Birimi uzmanlarından Dr. Coşkun Şerefoğlu moderatörlüğünde yürütülen panele; Ankara Üniversitesinden Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Ersoy Yıldırım, Tarım ve Orman Bakanlığından Ziraat Yüksek Mühendisi Cem Şahar, Türkiye Sulama Kooperatifleri Birliği Genel Sekreteri Zafer Özkan ve Yonca Teknoloji Kurucusu Hüseyin Akçay konuşmacı olarak katıldı. İlçe tarım müdürlüklerinden, belediyelerden ve sivil toplumdan katılımcıların takip ettiği panelde ilk olarak mevcut duruma ilişkin değerlendirilmelerde bulunuldu.

“Türkiye Su Stresi Yaşayan Bir Ülke”

Panelde, Türkiye’nin su stresi yaşayan bir ülke olduğu ayrıca 2030 yılında su kıtlığı yaşayan ülkeler arasında olmasının beklendiği vurgulandı. Tarımda su kullanımında verimliliği artırmaya yönelik tartışmaların da yapıldığı panelde suyun etkin kullanımı için teknolojinin önemli bir araç olabileceği dile getirildi. Tarımda en büyük su kaybının tarlada gerçekleştiğinin, kaybın önüne geçmek için halkla birlikte bütüncül çalışmaların bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğinin altı çizildi. Tarımsal sulamada ürün ve havza bazında karar destek mekanizmalarının önemi üzerine de konuşmalar gerçekleştirildi. Panelde son olarak izleyicilerin katılımı ile sulama kooperatiflerinin ve sulama birliklerinin mevcut durumuna ilişkin değerlendirmeler yapıldı, su kaynaklarının akılcı kullanımı için iyi uygulama örnekleri ele alındı.