Ana içeriğe atla

Tarımda Kadın Emeği Zirvesi

8 Mart 2024

Ankara Kalkınma Ajansı, Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından 6-8 Mart tarihlerinde Ankara'da düzenlenen “Tarımda Kadın Emeği Zirvesi”ne katılım sağladı.

Zirvenin ikinci gününde gerçekleşen “Kırsal Alanda Kadın Yatırımlarına Yönelik Destekleme Mekanizmaları” konulu oturumda Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter V. Emine Doğrukök konuşmacı olarak yer aldı. Prof. Dr. Bülent Gülçubuk’un moderatörlüğünde gerçekleşen oturumun diğer konuşmacıları, TKDK Başkanı Dr. Ahmet Antalyalı, KOSGEB Başkan Yardımcısı Bilal Kendirci, Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayım Daire Başkanı Dr. Bülent Kahraman Çolakoğlu ve Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun oldu. Doğrukök konuşmasında, Ajansın kırsal alanda faaliyet gösteren kadın kooperatiflerine yönelik desteklerinden ve bu desteklerin bölgede oluşturduğu sosyo-ekonomik etkilerinden bahsetti. Geleceği yönelik destekler başlığı altında ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğünce 2024 yılı teması olarak “Kadın Girişimciliği/Kadın İstihdamı” konusunun belirlendiğini ve bu temaya uygun olarak Ajansın, kırsaldaki kadınları da içeren yenilikçi mali ve teknik destek mekanizmaları planlandığını belirtti.

Zirve programı son gününde "Kırsal Alanda Kadının İstihdamı ve Örgütlenmeye Katılımı", "IPARD Programı ve Kadın", "Kırsal ve Agro Turizm", "Kadın ve Ata Tohumu" ile "IPARD III Programı Tanıtımı" konulu oturumlarla devam edecek. Oturumlara, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından alanında yetkin isimler katılacak ve kadının kırsal kalkınmadaki rolü ile bu rolün daha da güçlendirilmesi için olası yeni stratejiler ele alınacak.