Ana içeriğe atla

TechAnkara Maker Programı Arfbot Oyun Kodlama Yarışması 2023 Ödül Töreni

28 Kasım 2023

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen TechAnkara Maker Programı kapsamında Dijital Çağ Atölyesi iş birliği ile düzenlenen ArfBot Oyun Kodlama Yarışması 2023 için, 8-14 yaş arası çocuklarımız dot big bang oyun kodlama platformu üzerinden yarışma temasına uygun oyunlarını üretip Ajansımıza göndermişlerdir.

TEKNOFEST 2023 etkinliği içerisinde 1723 öğrenciye tanıtım yapılmıştır. Bununla beraber 4067 öğrenciye daha okullar ziyaret edilerek toplantı salonlarında etkinlik tanıtımı ve bilgilendirme semineri yapılarak ulaşılmıştır. Toplamda 5790 öğrenciye yüz yüze bilgilendirme yapılmıştır. Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter V. Emine Doğrukök, insanımızı ve özellikle de geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi bilinçlendirmek ve heveslendirmek için; onları teknoloji tüketiciliğinden oyun üreticiliği noktasına taşımaya gayret gösteren yarışmamızın oluşturduğu sosyal faydanın büyüyüp çoğalmasını temenni ettiğini belirtti.

Ankara Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi koordinasyonunda 2.’si düzenlenen TechAnkara Maker Programı ArfBot Oyun Kodlama Yarışması kapsamında 486 öğrenci tarafından 654 adet oyun üretilmiştir. 229 oyun başvurusu kurallara uygun olduğundan değerlendirmeye alınmıştır. Nihai değerlendirme sonucu ilk 5’e giren ilkokul ve ortaokul kategorilerindeki öğrencilerin çevrimiçi final etkinlikleri neticesinde dereceleri belirlenmiş ve ödüller sahiplerini bulmuştur.

Bu kapsamda birinciye yeni nesil dizüstü bilgisayar, ikinciye yeni nesil android tablet, üçüncüye tablet, dördüncüye gerçeklik gözlüğü ve bluetooth kumandası, beşinciye ise Arduino başlangıç seti verilmiştir.

TechAnkara Maker Programı ArfBot Oyun Kodlama Yarışması 2023 İlkokul Kategorisi Dereceleri ve Okulları

  • Birinci - Batuhan Uslu (Polatlı İnkılap İlkokulu 3. Sınıf)
  • İkinci - Ayça Köken (Bahçeşehir Koleji Ankara Dr. Burhan Kara Kampüsü 3. Sınıf)
  • Üçüncü - Hüseyin Doruk Özdemir (Bağ Koleji 4. Sınıf)
  • Dördüncü - Kağan Günel (Monte Bia Okulları Beysukent Kampüsü 4. Sınıf)
  • Beşinci - Ahmet Tarık Önal (Hece Koleji 3. Sınıf)

TechAnkara Maker Programı ArfBot Oyun Kodlama Yarışması 2023 Ortaokul Kategorisi Dereceleri ve Okulları

  • Birinci - Yusuf Sami Albayrak (MEB Açık Öğretim Ortaokulu 7. Sınıf)
  • İkinci - Eylül İsra Buhan (Safa Okulları Ortaokulu 5. Sınıf)
  • Üçüncü - Ömer Fahrettin Kılıç (Keçiören Şehit Hakan Kabil Ortaokulu 7. Sınıf)
  • Dördüncü - Bahattin Kerem Başer (Özel Ankara Pınar Ortaokulu 7. Sınıf)
  • Beşinci - Arda Kutlu (Elmadağ Atatürk Ortaokulu 7. Sınıf)