TechAnkara Proje Pazarı 2022 ATO Congresium'da Gerçekleştirildi

28 Eylül 2022

Bu yıl onuncusu düzenlenen TechAnkara Proje Pazarı açılış töreni 26 Eylül 2022 tarihinde ATO Congresium'da gerçekleştirildi.

Açılışa Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara Valisi ve Ankara Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Vasip Şahin, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr.Cahit Çelik, proje sahipleri, girişimciler, yatırımcılar ile kamu kurum ve kuruluşlarından gelen üst düzey çok sayıda davetli katıldı.

TechAnkara Proje Pazarı için 268 yenilikçi proje başvurusu alındı ve değerlendirmeler sonucu ilk 100 proje belirlendi. Teknoloji tabanlı yenilikçi projeleri olan girişimcilere Ankara Kalkınma Ajansı tarafından fuar alanı ve stant hizmetleri tahsis edildi. Etkinlikte ilk 100'e giren girişimcilerin özel şirketler, melek yatırımcılar ve yatırım fonları, ölçeklenmiş girişimciler, sosyal girişim destek mekanizmaları, kamu kurumları ile bir araya gelmesi amacıyla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi. Etkinlikte ilk 100 proje içinden seçilen 10 projenin girişimcileri, yatırımcılardan ve paydaş şirket yöneticilerinden oluşan değerlendiricilere yatırımcı sunumlarını gerçekleştirdi.

TechAnkara Proje Pazarı açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2021’de ülkemizde 300'den fazla girişimin toplamda 1,5 milyar dolar yatırım alarak tüm zamanların rekorunu kırdığına işaret ederek söz konusu rakamın bir önceki yıla göre 9 kat arttığını söyledi. 2022'de de trendin yükselerek devam ettiğini gözlemleyebildiklerine dikkati çekerek, bu yılın ilk altı ayında Türk girişimcilerinin 1,4 milyar dolar yatırım aldıklarını vurguladı. 10 "unicorn" hedefine ulaşılmasının zor olmadığını düşündüklerini belirten Varank, "Bugün burada açılışını yaptığımız TechAnkara Proje Pazarı'nın da bu hedefe giden yolda ülkemizde şimdiye kadar önemli katkılar sunduğunu bundan sonra da sunacağına yürekten inanıyorum. Burası proje sahiplerini, yatırımcıları ve iş çevrelerini bir araya getirerek Ankara'nın girişim ekosistemi için önemli bir görevi ifa ediyor. Çünkü bu güzel etkinlik girişimcilerimizin tüm ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak çözümler üretecek şekilde tasarlandı ve uygulanıyor. Eğitim, danışmanlık, mentorluk, ortak altyapılar, iş birlikleri, uluslararası network, sinerji ne ararsanız aslında bu etkinlikte mevcut. Yeter ki inovatif ve teknolojik iş fikirleri burada kendini ispat edebilsin" dedi.

Programda konuşan Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr.Cahit Çelik ise Ajans tarafından yürütülen mali destekler hakkında bilgi vererek, “Bugün teknoloji 10. kez değere dönüşüyor. Ankara Kalkınma Ajansı kurulduğu günden bu yana Ankara’nın beşerî sermaye potansiyelinin farkında ve bilginin resme dönüştüğü başkentte bu varlığı katma değere dönüştürmek için çalışıyor. Ankara Kalkınma Ajansı güncel değerlerle şimdiye kadar mali destek programları ile 514 projeye 474 milyon, fizibilite destekleriyle 116 projeye 26 milyon, teknik destekler ile 485 projeye 21 milyon, güdümlü proje destekleriyle 12 projeye 122 milyon, SOGEP programıyla 8 projeye 8 milyon olmak üzere toplamda 1135 projeye 656 milyon kaynak aktarmıştır. TechAnkara Proje Pazarı’na katılan, ticarileşen girişimcilerin aldıkları yatırımlar ile son bir senedir fon bulucu ile ortak yaptığımız kitle fonlama sistemi içerisinde yatırım turuna çıkan ve yatırım turunu başarıyla tamamlayan girişimcilerin aldıkları yatırımları da değerlendirdiğimizde Ankara Kalkınma Ajanası’nın şimdiye kadar 1 milyar liranın üstünde bir tutarda Ankara’daki ekosisteme katkı sağladığını rahatlıkla ifade edebiliriz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından protokol mensupları projelerin sergilendiği fuar alanında bulunan stantları gezdi.

Jüri tarafından yapılan değerlendirme neticesinde; birincilik ödülünü Biopols Teknoloji-Biopols, ikincilik ödülünü Theta- Yoğunlaştırılmış Güneş Enerjisiyle Endüstriyel Boyutta Otonom Gıda Kurutma Sistemi (Günebakan), üçüncülük ödülünü ise EVbee-EVbee aldı. Finale kalan ve çeşitli ödüllere layık görülen proje sahiplerine ödülleri takdim edilerek fotoğraf çekimi yapıldı.