TechAnkara Siber Güvenlik Hızlandırıcı Programı Eğitimleri Başladı

23 Mayıs 2022

Ajansımızın Ankara’da siber güvenlik alanında faaliyet gösteren, bu sektöre geçiş yapmak isteyen şirketlerin kurumsal kapasitelerinin artırılması ya da bu alanda çalışmak isteyen öğrencilerin hedefine katkı sağlamak adına ilk defa tasarladığı “Siber Güvenlik Hızlandırıcı Programı” yenilikçi bir yaklaşımla başlatılmıştır. Yatırım Destek Ofisi koordinesinde devam ettirilen “Siber Güvenlik Hızlandırıcı Programı ile bölgenin öncelikli sektörlerinden biri olan bilişim, yazılım, siber güvenlik, blokzincir, yapay zeka alanında uluslararası platformda öne çıkması hedeflenmektedir.

TechAnkara Siber Güvenlik Hızlandırıcı Programı kapsamında 5 gün sürecek eğitim ile; Bilgi Çağı ve Bilgi Toplumunda Siber Güvenlik Eğitimi, Ağ Güvenliği Eğitimi, Bulut Bilişim Güvenliği Eğitimi, Sızma Testleri ve Web Uygulama Güvenliği Eğitimi, Temel Kriptografi ve Kriptoanaliz Eğitimi, Siber Saldırıların İzlenmesi ve Engellenmesi Eğitimi, DDoS Saldırıları ve Savunma Yöntemleri Eğitimi, Siber Güvenliğe Bakış ve Siber Güvenlik Tatbikat Ortamı, Blokzinciri ve Yeni Nesil Uygulamalar Eğitimi, Siber Güvenlikte Yapay Zekâ Eğitimi konularının verilmesi planlanmaktadır.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit Çelik, eğitimin ilk gününde açılış konuşmasında; hızlandırıcı programında yaklaşık 40 katılımcıya verilmekte olan eğitimlerin ardından mentorluk hizmetinin sağlanacağını belirterek toplamda fikir sahibi 25 kişiye sağlanacak olan bu hizmet ile girişimcilerin ürün/hizmetinin kabiliyetinin, yeteneklerinin anlaşılarak gerekli yönlendirmenin yapılmasının amaçlandığını açıkladı.

Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Taha Yücel ise yaptığı konuşmada, dernek olarak bu tarz eğitimleri ve mentorlük programlarını yaygınlaştırdıklarını ifade ederek Ankara Kalkınma Ajansı ile yapmış oldukları bu ilk iş birliğinin başlangıç olarak addederek devamının gelmesi dilek ve temennisi ile katılımcılara başarılı bir eğitim programı diledi.

Programının bitiminde eğitime düzenli katılan katılımcılara katılım belgeleri takdim edilecektir. Eğitim sonunda seçilecek olan 25 girişimciye mentorluk hizmeti Haziran-Temmuz ayları içerisinde verilerek süreç tamamlanacaktır.