TechAnkara SiberVatan Yaz Kampı Programı Başladı.

25 Temmuz 2022

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı işbirliğinde Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda çalışma grubunda yer alan Kalkınma Ajansları, Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi ve üniversiteler tarafından uygulanacak Kalkınma Ajansları Siber Vatan Programı, sistematik ve çok taraflı işbirlikleri çerçevesinde ülkemizin siber güvenlik uzmanı ihtiyacının karşılanması amacıyla üniversitede öğrenim gören öğrencilerin farkındalıklarını artırmak ve potansiyel yetenekleri tespit ederek eğitim ve yetenek geliştirme faaliyetleri uygulanarak dijital ve siber güvenlik teknolojileri alanında kariyer planlamalarını teşvik etmek ve desteklemek amacıyla geliştirilmiştir.

Bu kapsamda Türkiye’nin siber güvenlik uzmanlarını yetiştirmek amacıyla başta üniversite öğrencileri olmak üzere genç girişimcilere yönelik yaz kampı programı tasarlanmıştır. Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr Cahit Çelik, Ankara Kalkınma Ajansı tarafından ulusal stratejiler çerçevesinde üst ölçekli plan ve programlar ile uyumlu şekilde ülkemizin siber güvenlik uzmanı ihtiyacının karşılanması ve genç istihdamının arttırılması amacıyla Siber Vatan Programı’nın uygulandığını belirtti. Kalkınma Ajansları Siber Vatan Programı çalışma grubuna BAKKA koordinatörlüğünde ANKARA, BAKA, BEBKA, DAKA, FIRAT, GMKA, İZKA, KUDAKA, KUZKA, MARKA, SERKA, TRAKYA ve ZAFER Kalkınma Ajansları dahil olmuştur.

TechAnkara SiberVatan yaz kampı programı yoğun ilgi görerek 622 kişi müracaat etmiştir. Müracaat edenler arasından seçilmek üzere 50 soruluk bir online sınav düzenlenmiştir. Sınavda kıyasıya bir rekabet ortamı oluşmuş ve nihayetinde sınavda en yüksek notları alan 43 kişiye davet gönderilmiş olup 34 kişiden eğitime katılım teyidi gelmiştir. Eğitime hak kazanan 34 kişiyle TechAnkara SiberVatan yaz kampı programı 25 Temmuz itibarıyla başlatıldı. Eğitime katılanların %60’ı Ankara’daki üniversitelerden ve %40’ı ise Ankara dışı üniversitelerdendir. Alanında uzman eğitmenlerin TechAnkara SiberVatan Yaz Kampı’ndan üniversite öğrencilerinin azami fayda sağlaması ve siber güvenlik alanında yetkinliklerinin artırılması amaçlanmaktadır.

TechAnkara SiberVatan yaz kampı programı kapsamında Linux&CEH eğitimleri, sızma testi eğitimi ve yaz kampı etkinlikleri düzenlenmektedir. Uygulamalı Temel Linux Eğitimi (2 Gün), Uygulamalı CEH (Beyaz Şapkalı Hacker) Eğitimi (5 Gün) ve Sızma Testi Eğitimi (5 Gün) verilecektir. Ayrıca Yaz Kampı Etkinlikleri (3 Gün) de düzenlenecektir.

Yaz kampı etkinliklerinde ODTÜ Atom Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi, Beypazarı Yaşayan Köy ve Beypazarı Yaşayan Müzeye teknik gezi, Dijital Dönüşüm Ofisi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’na çalışma ziyareti ve TÜRKSAT’a teknik gezi ve Piknik Etkinliği hazırlanmıştır.