TechAnkara SiberVatan Yaz Kampı Programı Saha Ziyaretleri Etkinliği

6 Ağustos 2022

Yoğun geçen ve 7 gün süren eğitim maratonunun ardından eğitimleri başarıyla tamamlayan üniversite öğrencilerinin yaz kampı etkinlikleri dahilinde saha ziyaretleri yapması sağlandı. Üç gün süren saha ziyaretleri etkinliklerinin birinci gününde Beypazarı Yaşayan Müze ve Yaşayan Köy’e teknik gezi düzenlenerek Ajansımızın sağladığı desteklerin sonucunda iyi uygulama örnekleri yerinde anlatıldı. Ardından ODTÜ Atom Animasyon ve Oyun Teknolojileri Merkezi’ne çalışma ziyareti gerçekleştirildi. Ziyaret sırasında ODTÜ Teknokent’de bulunan Z-Garage’a ve ATOM’da bulunan Oyun ve Animasyon Teknolojileri şirketlerine ziyaret gerçekleştirildi.

Saha ziyaretleri programının ikinci gününde Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, BTK ve Türksat’a ziyaret gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkan Yardımcısı Yavuz Emre Beyribey SiberVatan Programı’na verdikleri önemden bahsederek Türkiye’nin siber güvenlik uzman adaylarının yetiştirilmesinde önemli bir program olduğunu vurguladı. Ardından gençlere Dijital Dönüşüm Ofisi’nin yaptığı çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verdi. BTK ziyareti sırasında ise BTK Akademi’nin siber güvenlik alanında gerçekleştirdiği programlar hakkında bilgilendirme sağlandı. Türksat müzesine yerinde ziyaret gerçekleştirilerek uydu teknolojilerinin yıllara sair gelişimi ve Türksat uydu merkezinin yayınlarının nasıl gerçekleştirildiği konusunda sunum gerçekleştirildi.

Saha ziyaretleri programının son gününde ise Ankara El Sanatları ve Tasarım Merkezi’ne çalışma ziyareti gerçekleştirildi. Ajansımızın güdümlü proje desteği olarak verdiği destekler ele alınarak bu sayede örnek projeler yerinde gözlenmiş oldu. Ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ev sahipliğinde Gölbaşı Spor Kompleksinde üniversite öğrencileri ağırlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Işık, Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan ve Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik üniversite öğrencileri ile tanışarak SiberVatan Programı’nın Kalkınma Ajansları bünyesinde uygulanması nedeniyle gözlemledikleri deneyimlerini paylaştılar. Kalkınma Ajansları Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Işık, SiberVatan Programı’nın BAKKA ile başladığını ve ardından ANKARAKA’nın da sürece dahil olarak katkı verdiğinden bahsederek üniversite öğrencilerinin siber güvenlik uzman adayı olma yolunda uygulanmakta olan yaz kamplarının önem arz ettiğini söyledi. ANKARAKA Genel Sekreteri Cahit Çelik, TechAnkara SiberVatan Yaz Kampı Programı’nın özellikle genç istihdamının sağlanmasında katkı vermekte olduğunu, yaz kampından yararlanan gençlerin iş hayatına adım atarken işe yerleştirmede tercih edilmelerinin kolaylaştığından bahsetti. Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, SiberVatan Programı’nın saha ziyaretleri etkinliklerinin son gününe ev sahipliği yapmalarından dolayı duydukları memnuniyeti belirterek gençlerin iş hayatına hazırlanması sürecinde Ajansın düzenlediği eğitim programlarının önem arz ettiğini söyledi.

TechAnkara SiberVatan Yaz Kampı Programı kapsamında Linux ve CEH Eğitimlerini başarıyla tamamlayan üniversite öğrencilerine sertifikaları takdim edildi.