Uluslararası Öğrencilere Yönelik Dış Ticaret Eğitim Programı Sertifika Töreni Düzenlendi

6 Şubat 2023

OSTİM Teknik Üniversitesinin ev sahipliğinde Ankara Kalkınma Ajansı ve OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Dış Ticaret Koordinatörlüğü iş birliğinde OSTİM Teknik Üniversitesi ve Ankara’daki diğer üniversitelerden yabancı uyruklu 148 öğrencinin katıldığı 5 gün süren Dış Ticaret Eğitim Programı tamamlandı.

Programı tamamlayan öğrencilere sertifikaları 3 Şubat 2023 tarihinde OSTİM Teknik Üniversitesinde düzenlenen törenle takdim edildi. Eğitimlere üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi gören uluslararası öğrenciler uygun başvuru sahibi olarak seçilmişti.

Törene; Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit Çelik, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ORHAN AYDIN, , OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem ARICI, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Prof. Dr. Serdar Müldür, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit Çelik, Dış Ticaret Eğitim Programıyla yurt dışından gelen misafir öğrencilere başta Ankara olmak üzere Türkiye’nin potansiyelini tanıtmayı hedeflediklerini vurguladı. Çelik, “Programın sonunda sadece firmalar değil, misafir öğrencimiz, ülkesi ve Türkiye kazançlı çıkacak. Programın başarıya ulaşmasında üzerimize düşen görevi yapacağız.” dedi.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, programın çıktılarına dikkat çekti. Aydın, “Gençlerimiz dış ticaret ile ilgili bilgi sahibi oldular. Bilgiyi, değere dönüştürdüğümüz zaman anlamlı hale geliyor. Bunun da tam merkezi OSTİM ve Ankara. Misafir öğrencilerimizi firmalarımızla tanıştırmak, firmalarımızın onların ülkesiyle olan ilişkilerini geliştirmek ve öğrencilerin bilgilerini gerçek hayatla buluşturmak ve mezun olduklarında da bu ilişkiyi devam ettirerek her birinin birer OSTİM, Ankara, Türkiye ticaret elçisi olarak görmeyi arzuluyoruz.” mesajını verdi.

Dış ticaret eğitimi ile öğrencilere, ihracata açılmak için gereken asgari koşullar, ihracat mevzuatı, ihracat işlemleri için gereken belge ve sertifikalandırma sistematiği, ihracat alacaklarının güvenli tahsili yöntemleri ve bankacılık işlemleri, uygulamalı dış ticaret sözleşmeleri, ihracatı teşvik sistemi ve ülke çalışmaları başlıklarında konular aktarılmıştır.

Yabancı uyruklu öğrencilere yönelik dış ticaret eğitim programına toplam 148 öğrenci katılım sağlamıştır. Eğitimlere katılım sağlayan öğrenciler; İran, Mısır, Bangladeş, Irak, Yemen, Azerbaycan, Sudan, Hollanda, Afganistan, Ekvator, Somali, Filistin, Gambiya, Kamerun, Etiyopya, Ürdün, Mali, Nijerya, Burkina Faso, Cibuti, Uganda, Kenya, Ukrayna ve Pakistan ülkelerindendir.

Eğitim sonrasında talep eden öğrencilere OSTİM OSB’deki firmalar aracılığıyla staj imkanı sunulacaktır. Bu sayede uluslararası öğrenciler dış ticaret eğitim programından öğrendikleri bilgileri, kendi ülkeleri hakkındaki dış ticaret bilgileri ile birleştirerek dış ticaret departmanlarında iş bulma fırsatı yakalayabileceklerdir.