Ana içeriğe atla

Vali Yüksel Nallıhan'da

11 Nisan 2011

Vali Yüksel, İl Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Erhan Patır, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Aksoy, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Ceylan, İl Tarım, Karayolları Bölge, İl Kültür ve Turizm, İl Çevre ve Orman, İl Koordinasyon Kurulu, İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, İl Mahalli İdareler müdürleriyle birlikte, Nallıhan Kaymakamı Ömer Toraman'ı ziyaret etti.

Kaymakam Toraman'dan ilçenin durumuyla ilgili brifing alan Yüksel, ilçedeki tarım üretimi ve okuma yazma oranıyla ilgili ayrıntılı bilgi istedi. Toraman, ilçede 855 vatandaşın okuma yazma bilmediğini, bunlardan 763'ünün 65 yaş üstü, 92 kişinin de yatalak olması nedeniyle okuma yazma eğitimi almak istemediklerini ifade ederek, "İlçemizde okuma yazma bilmeyen 92 vatandaşa okuma yazma eğitimi verildi. Bunlardan 86'sı sertifikasını aldı. 6 kişi ise eğitime devam ediyor" dedi.

Akdeniz ikliminin görüldüğü bazı yerlerde zeytin, enginar ve nar gibi ürünlerin yetiştirilmeye başlandığını ve seracılığın gelişme gösterdiğini belirten Toraman, tarım ürünlerini artırmak için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Toraman, yaşlı nüfusun ağırlıkta olduğu ilçedeki en önemli sorunun doktor eksikliği olduğunu anlattı.

Vali Yüksel ise zeytin ve enginar üretiminden çiftçilerin çok yüksek miktarlarda para kazandığına dikkati çekerek, "İlçede zeytin, enginar ve nar gibi ürünlerin yetiştirilmesine uygun iklim koşulları varsa bunlara ağırlık verin. Seracılığı geliştirin, çarşıdaki esnaflar güney şehirlerinin sebze ve meyvelerini değil, kendi ilçelerinin ürünlerini satsınlar" diye konuştu.

Yüksel ve beraberindekiler, kaymakamlığın ardından Nallıhan Belediye Başkanı Adnan Okur'u ziyaret etti. Tarihi yönden büyük bir öneme sahip Nallıhan ilçesinin tarihi yansıtacak bir müze ya da kültür merkezi yapılması için kendilerine bir yer gösterilmesini isteyen Yüksel, "İl Özel İdaresi gerekli kaynağı ayırır. Siz bize güzel bir yer gösterin biz de orayı restore ettirelim ve orası ilçenin tarihini anlatan bir kültür merkezi haline gelsin" dedi.

Başkan Okur da Çayırhan, Sarıyar ve Nallıhan'ın ortak kurduğu daha sonra Beypazarı'nın da katıldığı Katı Atık Arıtma Tesisi Birliği'ne günlük ortalama 45 ton, yıllık ortama 35 bin ton civarında çöp geldiğini söyledi.

Ayrıca Nallıhan Belediyesi önderliğinde Ankara, Bolu ve Sakarya'nın ilçelerini kapsayan Bölge Belediyeler Birliği'nin 1 aya kadar kurulacağını bildiren Okur, "13 belediyenin katıldığı birliğin merkezi Nallıhan ilçesi olacak" dedi.

Her yıl haziran ayının son haftası "Uluslararası Tapduk Emre ve İğne Oyaları Kültür Sanat Festivali"nin ikincisini bu yıl düzenleyeceklerini anlatan Okur, festivale bu yıl 5 ülkeden ekip getirmeyi amaçladıklarını söyledi.