Ana içeriğe atla

Vali Yüksel Şereflikoçhisar ve Evren ilçelerinde incelemelerde bulundu

15 Nisan 2011

Vali Yüksel, Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Erhan Patır, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Ceylan, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Aksoy, Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, İl Çevre ve Orman Müdürü Zeki Şaltuğ ve diğer il yöneticileriyle birlikte Şereflikoçhisar ilçesine gitti.

Şereflikoçhisar Kaymakamı Hasan Kürklü'den ilçenin durumuyla ilgili brifing alan Yüksel, ilçedeki okuma yazma oranının yükseltilmesi konusunda gereken çalışmaların yapılmasını istedi. Vali Yüksel, ilçenin Tuz Gölü gibi büyük bir zenginliğe sahip olduğunu, ancak bunu yeterince kullanamadığını ifade eden Yüksel, bu konuda gerekli çalışmaların biran önce başlatılacağını bildirdi. Konuşmaların ardından Kaymakam Kürklü, Vali Yüksel'e tuzdan yapılmış ay yıldız biblo hediye etti.

Daha sonra Şereflikoçhisar Belediye Başkanı Hakverdi Altuğ'u ziyaret eden Yüksel, Altuğ'dan ilçede yapılan çalışmalar ve sorunlar hakkında bilgi aldı.

Vali Yüksel'e, Tuz Gölü'nü turizme kazandırmak adına yaptıkları çalışmaları anlatan Altuğ, ilçede Aksaray Üniversitesi'ne bağlı bir yüksekokulun açılacağını, bunun da Şereflikoçhisar'ın gelişmesinde önemli bir adım olacağını dile getirdi.

Altuğ, ilçede bir kültür merkezi açmak için proje çalışmalarını bitirdiklerini ancak bu konuda desteğe ihtiyaç duyduklarını belirterek, "İl Genel Meclisi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkıları olursa eğer, bu projemizi de kısa zamanda bitirebiliriz" dedi. Altuğ, ilçenin önemli bir eksiğinin de doğalgaz olduğunu sözlerine ekledi.Vali Yüksel de gerekli çalışmaların yapılması halinde Şereflikoçhisar için ellerinde olan tüm imkanları seferber edeceklerini dile getirdi

Altuğ'u ziyaretinden sonra beraberindekilerle kaymakamlık binasında ilçedeki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Yüksel, burada yaptığı konuşmada, Ankara'da göreve başladıktan hemen sonra ilçe gezileri için bir program hazırladıklarını ve bu kapsamda il müdürleriyle birlikte ilçeleri teker teker gezdiklerini söyledi.

VALİ YÜKSEL: "DEVLET GELSİN BİZİ KURTARSIN" MANTIĞI YANLIŞ

Şereflikoçhisar'la ilgili Ankara Kalkınma Ajansı'nın hazırladığı raporları incelediğini anlatan Yüksel, şunları kaydetti:

"Benim gördüğüm kadarıyla burada birkaç sektörde çok hızlı ilerleme şansı var. Şereflikoçhisar'ın zenginliği altın bir külçe gibi önümüzde duruyor. Sadece üzeri biraz toz tutmuş. O tozu üfleyip, külçeyi ortaya çıkarmalıyız. Kamu kurumlarından başlayarak herkes üzerine düşeni yapacak. Şereflikoçhisar'da turizmi canlandırmaktan bahsedeceksek eğer, önce bunları halletmemiz lazım. Önce biz Şereflikoçhisar'a, Tuz Gölü'ne hizmet edeceğiz, sonra Tuz Gölü bize en alasıyla hizmet edecektir."

"ANKARAYI TÜM İLÇELERİYLE AYAĞA KALDIRACAĞIZ"

Vali Yüksel, Ankara'yı tüm ilçeleriyle ayağa kaldıracaklarına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"2011 yılında hala çadırlarda fuar yapıyoruz. Bu kabul edilebilir mi? Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bunu artık değiştirmemiz lazım."

Peçenek Çayı ile ilgili çalışmaların da bir an önce bitirilip barajın yapımının hızlandırılması gerektiğini vurgulayan Yüksel, daha sonra da ilçede tarımsal ürün çeşitliliğinin artırılması için çalışma yapılmasını istedi.

EVREN İLÇESİ ZİYARETİ

Toplantının ardından sokakta esnafla ve vatandaşlarla da sohbet eden Yüksel, beraberindeki heyetle Evren'e geçti.Ankara Valisi Alâaddin Yüksel ve beraberindeki İl Yöneticilerini; Evren Kaymakamı Aziz Onur Aydın, Belediye Başkanı Nedim Keskin, İlçe Yöneticileri, İl Genel Meclisi Üyeleri, Köy ve Mahalle Muhtarları ile Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri ve çok sayıda Evrenli vatandaş karşıladı.

Hükümet Konağında Evren Kaymakamı Aziz Onur Aydın'dan brifing alan Vali Yüksel, burada yaptığı konuşmada; "Evren ilçesinde tarım, hayvancılık ve Hirfanlı barajında balıkçılık yapmak için tabii imkanların fazlasıyla mevcut olduğunu ve bunları harekete geçirmek için ortak akılda buluşacak zihinlere ve yüreklere ihtiyaç olduğunu belirterek "Tarımı, hayvancılığı, balıkçılığı çağın gereklerine göre yapmak zorundayız. Dünyayla rekabet etmek, yaşam kalitemizi yükseltmek istiyorsak artık yeni yöntemler geliştirmek zamanıdır." dedi.
Daha sonra Evren Belediye Başkanlığına geçen Ankara Valisi Alâaddin Yüksel, Belediye Başkanı Nedim Keskin'den de belediyenin çalışmaları hakkında bilgiler aldı.
Evren'in caddelerinde çok sayıda vatandaş ile kucaklaşan ve çocuklara hediyeler veren Vali Yüksel, esnafları da ziyaret ederek sohbet etti.

Evren ilçesinde yapımı devam eden hastane inşaatında da incelemelerde bulunan Vali Yüksel, Hirfanlı Barajı çevresindeki Belediye Tesislerini gezerek balıkçıların sorunlarını dinledi. 

Ankara Valisi Alâaddin Yüksel, beraberinde bulunan Kamu Kurum ve Kuruluşları Bölge ve İl Müdürleri ile birlikte inceleme gezilerini tamamlayarak geç saatlerde Ankara'ya döndü.