Ajans Desteğiyle Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde Dış Ticaret İstihbarat Merkezi Kuruldu

11 Ağustos 2022

Dünya ticaretinde yüksek rekabet ortamının yoğunlaşması ve stratejik önceliklerin değişimi sonucunda ihracat yapmak, Ankara'da bulunan firmalar için ticari gereklilik olmuştur. Bu nedenle potansiyeli yüksek ülkelere yönelmek, doğru hedeflerin tespiti ve pazara girmeden önce yerli ve yabancı firmalar hakkında bilgi edinmek amacıyla Ajansımız tarafından proje geliştirilmiştir. Firmaların potansiyel müşterileri ile yapılan analiz ve araştırmalar sonucunda, firmaların ihracat adımlarını güçlendirmek hedeflenmiştir.

Başarıyı yakalamak için küresel pazarı tanımak, ihracatçının vazgeçilmez önceliği olması nedeniyle Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde Dış Ticaret İstihbarat Merkezi kuruldu. Başkent OSB Dış Ticaret İstihbarat Merkezi’nde firmalara iş yapma potansiyeli yüksek ülkelere yönlendirme, doğru hedef pazar tespiti yapabilme ve pazara girmeden önce yabancı firmalar ile ilgili doğru analiz ve araştırmalar yapılabilmesi gibi hizmetler sağlanacaktır. Merkezde bölge katılımcılarının ticari faaliyetlerinde söz konusu hamleleri yapabilmeleri adına yol gösterici olunacaktır. Bu sayede bölge firmalarının büyümesi, Ankara’nın ve ülkemizin ihracat gelirlerinin arttırılması hedeflenmektedir. 

Bu proje kapsamında dış ticaret istihbarat portalı hazırlanarak https://www.ankaradisticaret.org/ adresinde firmaların kullanımına açılmıştır. Firmalar portal üzerinden başvurularını yapabilecek ve istihbarat merkezlerinde çalışan uzmanlar tüm işlemleri başvuran firmalar ile birlikte portal üzerinden sağlayacaktır. Ayrıca dış ticaret istihbarat merkezleri için istihbarat yazılımına üyelik yaptırılarak dış ticaret istihbaratı yapan uzmanların istihbarat faaliyeti yapması kolaylaştırılmıştır. Bu sayede nokta atışı hedef ülke, müşteri ve pazar verileri firmalara sağlanmaya başlanmıştır. Toplamda Ankara'da 5 istihbarat merkezi kurularak faaliyete geçirilmeye devam edilmektedir.

Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Şimşek, Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk, OSB Yönetim Kurulu üyeleri ve Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit Çelik açılış törenine katılım sağladı.

Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, dış ticaret istihbarat merkezine başvuran firmalara, merkezde çalışan istihbarat uzmanları tarafından çeşitli bilgi bankaları kullanılarak ürünler için en uygun pazarları tespit etmelerini ve rekabet koşullarını analiz etmelerini sağlayacak netlikte rapor üretilerek sunulacağını açıkladı.

Başkent OSB YK Başkanı Şadi Türk, Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Başkent OSB'de kurulan Dış Ticaret İstihbarat Merkezi’nin sağladığı bilgiler ışığında ihracatçıların, rakip firmalar ve müşterilerini daha iyi tanıyarak, faal oldukları pazarlara dair daha fazla bilgi sahibi olabileceğini belirtti.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit Çelik'te açılışa katılan sanayicilere ve projede emeği geçen Ajans Yatırım Destek Ofisi personellerine teşekkür etti.