Ajans Desteğiyle İvedik OSB'de Dış Ticaret İstihbarat Merkezi Kuruldu

5 Ekim 2022

Ankara'nın artan ihracat değerlerine katkıda bulunarak firmaların ihtiyaç duyduğu ticari istihbarat hizmetini alabilecekleri yapılar Ajansımız tarafından kurulmaktadır. Yatırım destek ofisi koordinasyonunda öncelikle ticari istihbarat merkezlerinde çalışmakta olan personellere ticari istihbarat alanında hedef müşteri seçimi, potansiyel hedef ülkelerin tespiti, ülkelerde mevcut alıcıların belirlenmesi konularında 10 günlük teorik eğitim ve 30 günlük uygulamalı eğitim verilmiştir. Kurulmakta olan merkezlerde ticari istihbarat raporları hazırlanarak firmalara sunulmaktadır. Ticari istihbarat raporlarında tespit edilen istihbarat verilerine göre firmaların dış ticaret personelleri ilgili ülke alıcıları ile temasa geçerek ürün ve hizmetlerinin ihracatını yapabileceklerdir.

Dış ticaret istihbaratı yapılabilmesi için merkezlerde kullanılmak üzere dış ticaret istihbarat yazılımı tedarik edilmiş ve firmaların başvuru yapabilmesi amacıyla dış ticaret istihbarat portalı kurulmuştur. Firmaların ticari istihbarat merkezlerine başvuru yapabilmeleri için dış ticaret istihbarat portalını kullanmaları gerekmektedir. İlgili uzmanla eşleşmenin ardından yüz yüze veya online yapılan görüşme neticesinde istihbarat uzmanı istihbaratını gerçekleştirdikten sonra ilgili ülke verilerini firma ile paylaşacaktır.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit Çelik, Eylül ayında açılışlarını yapmış oldukları ASO, ATO ve Başkent OSB dış ticaret istihbarat merkezlerinin faaliyetlerini sürdürmekte olduğunu söyledi. İvedik OSB'de de dış ticaret istihbarat merkezinin açılışını yapmakta olduklarını belirtti. Dış ticaret istihbarat portalı üzerinden yapılan başvuruların ardından dış ticaret istihbarat merkezinde çalışmakta olan personeller tarafından ticari istihbarat yapılarak tespit edilen bilgilerin, başvuran firmaların istifadesine sunulacağını belirtti.

İvedik OSB Bölge Müdürü Fatih Öztepe, Ajans desteğiyle kurulan dış ticaret istihbarat merkezinin sanayicilerin kullanımına açıldığını açıkladı. Başvuran firmaların özellikle ihracat yapmak isteyen firmalar için fırsat taşıdığını belirterek İvedik OSB'de açılan dış ticaret istihbarat merkezinde verilecek hizmetin, firmaların yurtdışı pazarına açılmasında fayda sağlayacağına inandığını söyledi.

İlgili portala başvuru yapmak için tıklayınız: https://www.ankaradisticaret.org/