Ajansımızın “Kadın Kooperatifleri Kapasite Geliştirme, Tecrübe Paylaşım ve Tanıtım Etkinliği” Halkın Büyük İlgisiyle Tamamlandı

27 Haziran 2022

Ankara Kalkınma Ajansının Gölbaşı Kaymakamlığı ile iş birliğinde düzenlediği “Kadın Kooperatifleri Kapasite Geliştirme, Tecrübe Paylaşım ve Tanıtım Etkinliği” 25 Haziran 2022 tarihinde Gölbaşı Atatürk Sahil Parkı’nda gerçekleşti.

Tarımsal kalkınma kooperatifleri ve kadın kooperatiflerinin tecrübe paylaşımları yapmalarına imkan tanımak, kooperatiflerin satış ve pazarlama kapasitelerinin artırılmasına ve kooperatiflerin tanıtımına katkı sağlayarak onları desteklemeyi amaçlayan etkinliğin sabahki bölümünde “Kooperatif Tecrübe Paylaşım Paneli” gerçekleştirilmiştir. Panelde Ajansımızın 2021 Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında projelerine mali destek sağlanan 10 kadın kooperatifimiz, kendilerini ve projelerini diğer kooperatiflere tanıtmış, ortak yapılabilecek proje faaliyetleri hakkında fikir alışverişinde bulunmuştur. Panelde, paylaşım ekonomisinin desteklendiği, geleneksel yöntemlerle üretilen yöresel ve coğrafi işaretli gıda ürünlerinin doğrudan üreticilerden satın alınabilmesini sağlayan bir pazar yeri platformu olan ve Ajansımızın TechAnkara programı kapsamında desteklenen Taze Yöre platformu da tanıtılmış, kooperatiflerin platforma üretici olarak katılması için gerekli görüşmeler yapılmıştır. Panel, kooperatiflerimiz birbirlerinin tecrübelerinden öğrenerek güçlenmesi ve aralarında üretim-satış gibi farklı alanlarda iş birliklerinin geliştirilmesi amacına katkı sağlamıştır.

Etkinliğin öğleden sonraki bölümü Ankara’nın farklı bölgelerinden gelen 21’i kooperatif olmak üzere toplam 40 adet yöresel/geleneksel ürün üreticisinin stantlarının Gölbaşı Kaymakamı ve Gölbaşı Belediye Başkanının da katılım sağladığı açılış ile başlamıştır. Müzik ve dans gösterileriyle renklenen etkinlik halktan büyük ilgi görmüş, özellikle çevre ilçelerden gelen kadın kooperatiflerimizin ürünlerinin Ankaralı ziyaretçilerle tanıtılması sağlanmıştır.

“Kadın Kooperatifleri Kapasite Geliştirme, Tecrübe Paylaşım ve Tanıtım Etkinliği” videosuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=F5lL87lEBuE