Ana içeriğe atla

Alp Havacılık ile Tedarik Zinciri Yerlileştirme Etkinliği Düzenlendi

8 Mayıs 2024

İthal ikameci sanayileşme ve yerli teknolojilerin gelişmesini amaçlayan “Tedarik Zinciri Yerlileştirme Modülü” yatirimadestek.gov.tr platformunda çalışmalarını sürdürmektedir. Ankara Kalkınma Ajansı yatırım destek ofisi koordinasyonunda gerçekleştirilen tedarik zinciri yerlileştirme etkinlikleri yatırımadestek platformu üzerinde tüm ajansların sürece katkısı ile devam etmektedir.

Şubat 2023 ile ulusal hale gelen platfom ile şimdiye kadar Arçelik, Vodafone, Kalyon PV, Abdi İbrahim, DHMİ, Trendyol, TÜRASAŞ ve Bozankaya ile ilana çıkılıp başvurular alınmıştı. Bu kapsamda Ankara Kalkınma Ajansı koordinatörlüğünde diğer 25 kalkınma ajansımızla birlikte 9. kez tedarik zinciri yerlileştirme ilanına Alp Havacılık ile çıkıldı ve başvurular toplandı.

Alp Havacılık tarafından talep edilen ürünlere ilişkin 27 farklı firmadan gelen başvurular incelendikten sonra uygun başvuru sahipleri tedarik zinciri yerlileştirme etkinliğine davet edilerek 8 Mayıs 2024 tarihinde buluşturma etkinliği gerçekleştirilmiştir. Gelen başvurular Dişli Çelik Malzemeleri (Dövme) 9250 Çelik, Pozisyon Sensörleri, Sızdırmazlık Elemanları, Bağlantı Elemanları, Rulman Elemanları, Redüktör, Alüminyum Döküm, Yuvarlanma Elemanları, Fırçasız Elektrik Motoru, Ring Roll Malzeme ve Alüminyum Döküm üzerine olmuştur.

Ankara’dan 4, Bilecik’den 1, Bursa’dan 4, Eskişehir’den 3, İstanbul’dan 3, İzmir’den 2, Kocaeli’nden 2, Konya’dan 6, Kütahya’dan 1 ve Niğde’den 1 firma başvuruda bulunmuştur. Egemet, Elfatek, Merka, Babacan, FMC, Murat Teknik, Doğu Pres, Zet Redüktör, MCFLY Robot, Tekom, Göksal, Birlik ve İndeksis firmaları Alp Havacılık ile tedarik zinciri yerlileştirme etkinliğinde sunum gerçekleştirmişlerdir. Alp Havacılık firmasına tedarikçi adayı olmak isteyen firmalar Damise firmasının katkıları ile değerlendirilerek belirlendi.

Toplantıya katılım sağlayan Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter V. Emine Doğrukök, yatırıma destek platformu üzerinden başvuruları alınarak değerlendirilen ve buluşmaya katılan firmalara teşekkür etti. Doğrukök, tedarik zinciri yerlileştirme etkinliğinin Alp Havacılık firmasına yönelik olarak düzenlenmesinden memnuniyet duyduğunu ifade ederek, firmaların bundan sonraki süreçte de ilişkilerinin devam etmesi temennisinde bulundu.