Alt Bölge Odak Grup Toplantıları Tamamlandı

21 Ekim 2022

Ankara Bölge Planı 2024-2028 hazırlık çalışmaları kapsamında Ankara’nın çevre ilçelerinden oluşan beş alt bölgede kamu kurumları, belediyeler, ticaret ve sanayi odaları/borsaları ve sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin katılımıyla odak grup toplantıları gerçekleştirildi.

Ankara Alt Bölgeleri

I. Alt Bölge

II. Alt Bölge

III. Alt Bölge

IV. Alt Bölge

V. Alt Bölge

Bala

Çubuk

Çamlıdere

Ayaş

Akyurt

Evren

Kalecik

Kızılcahamam

Beypazarı

Elmadağ

Haymana

 

 

Güdül

Kazan

Şereflikoçhisar

 

 

Nallıhan

Polatlı

 

6- 20 Ekim tarihlerinde düzenlenen toplantılar, I. Alt bölge için Haymana, II. Alt bölge için Kalecik, III. Alt bölge için Kızılcahamam, IV. Alt bölge için Beypazarı ve V. Alt bölge için Polatlı’da gerçekleştirildi.

Çalıştaylara katılımcıları bilgilendirmeye yönelik hazırlanan bölge planı ve ilçeler özelinde genel bilgilerin yer aldığı alt-bölge tanıtım sunumlarıyla başladı. Sonrasında katılımcılar, ilgili alt bölgede yer alan ilçeler özelinde gruplanarak masa başı çalışmalar ile ilçelerini altyapı (sağlık, eğitim, konut, sosyal altyapı vb), sanayi gelişimi (ilçenin mekânsal gelişimi), istihdam, tarım (tarımsal verim, tarımda teknoloji kullanımı, tarımsal atık, tarıma dayalı sanayi, coğrafi işaretli ürünler vb), alternatif geçim kaynakları, kırsal turizm ve iklim değişikliği etkileri temalarında değerlendirdiler. Değerlendirme sonuçlarını her tema özelinde mevcut sorun ve ihtiyaçları, potansiyelleri ve çözüm/eylem önerilerini belirterek tamamladılar. Çalıştaylarda ayrıca ilçe özelinde belirtilen çözüm önerilerinden en acil ve önemli olanları seçilerek proje önerileri de hazırlandı.

Ajansın Kırsal Kalkınma Birimi tarafından gerçekleştirilen alt bölge odak grup toplantıları, alt bölge ilçelerinin mevcut durumlarının ve plan dönemi boyunda sosyo-ekonomik kalkınmalarını hızlandıracak yatırım proje konu ve eylem önerilerinin katılımcı bir yaklaşımla değerlendirilmesi açısından bölge planı çalışmalarına önemli katkılar sağlamıştır.