Ankara Kalkınma Ajansı & Türksat Yörünge Girişimcilik Programı Mentor Yetiştirme Eğitimleri Başlıyor!

19 Mayıs 2022

Ankara Kalkınma Ajansı yürütmekte olduğu TechAnkara mentorluk programları, girişimcilik programları, hızlandırıcı programları ve proje pazarlarından oluşmuş olan bilgi birikimi ve deneyimin aktarılmasına yönelik kurumlar arası iş birliklerine devam etmektedir. Bu kapsamda Nisan ayı içerisinde Ankara Kalkınma Ajansı ile Türksat arasında Yörünge Girişimcilik Programı protokolü imzalanmıştır.

Protokol kapsamında  Yörünge Girişimcilik Programı Mentor Yetiştirme Eğitimlerine 26 Mayıs’dan itibaren başlanacaktır. Türksat’da çalışan 50 uzman personelin gerekli donanımı kazanarak mentor olması sağlanacaktır. Bu kapsamda alanında uzman eğitimciler/sektör duayenleri tarafından verilecek eğitimlerle, mentor adayları olan Türksat çalışanlarının mentorluk hizmeti verebilme yönünde bilgileri artırılacaktır. Bu sayede TechAnkara Teknoloji Ticarileştirme Mentorluk Programında ve TechAnkara Dijital Proje Pazarı Ticarileştirme Programında mentorluk verebilecek düzeye gelecek olan Türksat mentorlarının genç girişimcilerin ürün ve hizmetlerinin ticarileştirilmesini kolaylaştırmaya yönelik bilgi ve donanımları artırılacaktır.

Eğitimler kapsamında Türksat personellerinin mesleki bilgi birikimlerini aktarabilmeleri için öncelikle mentor olmalarını sağlamak, mentorluk hizmeti kapsamında özellikle mobilite, uzay, havacılık, uydu, haberleşme sistemleri, elektronik, yazılım vb. alanlarda kendilerinde oluşmuş bilginin girişimcilere aktarılması için mentor adayı olmalarını sağlamak ve girişimcilerin ürün ve hizmetlerinin ticarileştirilmesine katkı verebilmek amaçlanmaktadır.

İlk etapta Türksat’da çalışan 1000 personele girişimcilik eğitimi online olarak verilecektir.

İkinci etapta Türksat personellerinden mentor olmaya istekli olanlar arasından seçilmiş olan 50 yetkin personele yüz yüze eğitimler verilecektir.

Yüzyüze verilecek eğitimler 5 gün sürecek olup aşağıdaki konu başlıklarındadır.

  • Finansal Okuryazarlık Eğitimi
  • Hukuksal Okuryazarlık Eğitimi
  • Teknolojik Okuryazarlık Eğitimi
  • Ekipleşme Eğitimi
  • İş Geliştirme Eğitimi
  • Satış&Pazarlama Eğitimi
  • Ticarileştirme Eğitimi
  • İş Planı ve Uygulamalı İş Planı Hazırlama Eğitimi

Üçüncü etapta ise Ajansımızın Yatırım Destek Ofisi koordinasyonunda ve Türksat Kurumsal İletişim Direktörlüğü iş birliğinde özel girişimcilik programı tasarlanması, hackathon ve ideathon düzenlenmesi ve girişimcilere mentorluk hizmeti verilmesi hedeflenmektedir.