Ankara’nın Yeni Rotası Nallıhan’dan Geçiyor

13 Mayıs 2022

Ankara’nın Yeni Rotası Nallıhan Tapduk Emre Derviş Yolu projesi için imzalar atıldı.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik ve Nallıhan Kaymakamı Yusuf Durani Dinç tarafından imzalanan proje, 2021 Yılı Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı ile destekleniyor. Proje kapsamında tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Nallıhan ilçesinde yeni yürüyüş rotaları oluşturulacak; “Tapduk Emre Derviş Yolu” teması ile alt yapı çalışmaları yürütülecek, etkinlikler gerçekleştirilecek. 

Nallıhan’da İnanç Turizmi

Doğası ile dikkat çeken Nallıhan özellikle trekking rotaları ile maceracılar tarafından rağbet görüyor. Nallıhan Kaymakamlığı tarafından gerçekleştirilecek proje ile “Derviş Yolu” rotası hayata geçirilecek, çeşitli festival ve anma organizasyonları ve tanıtım çalışmaları yürütülecek. Proje kapsamında mevcut ve yeni doğa yürüyüş parkurlarında çevre kirliliğini önleyecek fiziki üst yapı çalışmaları gerçekleştirilecek. Teknolojik yeniliklerin de hayata geçirileceği projede yürüyüş rotaları üzerinde GPS kayıtları çıkartılarak, uluslararası işaret sistemleriyle tabela ve harita çalışmaları yapılacak. Tarihi ile önemli bir potansiyel taşıyan Nallıhan’da inanç turizminin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için yeni rotalar belirlenerek ulusal ve uluslararası tanıtım çalışmaları yapılacak.

Nallıhan Kaymakamlığı tarafından gerçekleştirilecek projenin Nallıhan’da turizm faaliyetlerini artırması ve çeşitlendirmesi bekleniyor.