Arçelik İle Tedarik Zinciri Yerlileştirme Programı Gerçekleştirildi

12 Nisan 2023

Tedarik zinciri yerlileştirme modülü hizmete açıldı. yatirimadestek.gov.tr platformunda alıcı firmaların ithal ettiği ürünlerin yerli kaynaklar ile üretilmesini sağlayan “Tedarik Zinciri Yerlileştirme Modülü” devreye alındı. Bu platform, alıcı firmalarımızın hali hazırda yurtdışından temin ettiği ürün ve hizmetleri yerlileştirmeye yönelik taleplerini yerli tedarikçi firmalarla buluşturmayı hedeflemektedir.

Bu kapsamda Ankara Kalkınma Ajansı koordinatörlüğünde 26 kalkınma ajansımızla birlikte ikinci kez tedarik zinciri yerlileştirme ilanına Arçelik ile çıkıldı. Arçelik’in talep edilen ürünleri/işleri incelemek ve tedarik ihtiyaçlarını karşılamak üzere yatırımadestek platformundan firmalar başvurularını yaptılar. Uygun başvuru sahiplerinden olan KOBİ’ler veya büyük işletmeler programa başvuru yapabilmiştir.

Arçelik ile 9 kalem üründe ilana çıkılmıştır. Arçelik’e 65 başvuru yapılmıştır. 12 Nisan’da aynı anda iki oturumlu bir program yürütülmüştür. Konferans salonunda Arçelik’in IOT departmanı yetkilileri ve diğer online toplantı odasında ise Arçelik’in bulaşık makinası fabrikası yetkilileri yer almıştır. Arçelik Garage yetkilileri de toplantıların koordinasyonunda Ajansımıza destekçi olmuştur.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit Çelik, programa katılan işletmelere hayırlı olsun dileklerini ileterek, tedarik zinciri yerlileştirme modülünün verimli bir program olduğunu gözlemlediklerini belirtti. Yerli tedarik ve iş birliği buluşmasının Ajansımız tarafından 2015 yılında ilk defa uygulandığını ve bugüne kadar 15 buluşma gerçekleştirildiğini söyledi. Yerli tedarik ve iş birliği buluşmalarından alınan deneyim ve gözlemlerin tedarik zinciri yerlileştirme modülüne Ajansımız Yatırım Destek Ofisi koordinatörlüğünde aktarıldığını belirtti.

Kalkınma Ajansları Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Şimşek, programa katılım sağlayan işletmelerin Arçelik ile buluşturulmasına vesile olan tedarik zinciri yerlileştirme çalışmasının Bakanlığımız koordinasyonunda ulusal hale getirildiğini belirtti. Yatırımadestek platformunun soru-cevap, devlet destekleri arama, teşvik robotu ve yatırım fırsatlarının oldukça ilgi gördüğünü vurguladı. Sayın Şimşek yatırımadestek.gov.tr platformunda tedarik zinciri yerlileştirme modülünün kullanıma açıldığını, 12 Nisan’da ilk olarak Arçelik ile bu etkinliğin düzenlendiğini söyledi. 13 Nisan’da Vodafone ile ikinci kez tedarik zinciri yerlileştirme çalışmasının yapılacağını açıkladı.

Arçelik IOT departmanı yetkilileri ile konferans salonunda 10:00-14:00 saatleri arasında MCTEK, Teknopar Endüstriyel, Rubiks Yazılım, Smartict Bilişim, Simovate Bilişim, Sigun Bilgi Teknolojileri ve Alperen Tekay Monolib adlı firmalar yüz yüze görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Arçelik Bulaşık Makinası yetkilileri ile online toplantı odasında saat 10:40-11:40 arasında yüz yüze yapılan toplantıda Yedic Mühendislik, Telemar Savunma ve ACG Makine firmaları yetkilileri görüşmeler gerçekleştirmiştir.  Saat 11:40-12:00 ve 13:00-14:00 saatleri arasında ise online olarak Skytek Mühendislik, Sarkon Teknoloji, İnventron Elektronik ve HBS Solutions ile görüşmeler yapmıştır.