ASEAN Ülke Büyükelçiliklerine Yönelik Ankara Yatırım Ortamı Programı Düzenlendi

20 Ocak 2023

Ankara'da temsicilikleri bulunan Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ülkelerinin (Brunei Darussalam, Endonezya Cumhuriyeti, Filipinler Cumhuriyeti, Kamboçya Krallığı, Malezya, Singapur Cumhuriyeti, Tayland Krallığı, Sosyalist Vietnam Cumhuriyeti) Büyükelçileri, Ticaret Ateşeleri, Birinci Katiplerin ve Diplomatlarının katıldığı toplantıda ODTÜ Teknokent ve OSTİM OSB işbirliğiyle Ankara Yatırım Ortamı Programı düzenlendi.

İlk olarak heyet ODTÜ Teknokent CoZone'da bir araya geldi. Açılış konuşmalarını yapan Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit ÇELİK, Ankara Kalkınma Ajansı'nın yapısı, işleyiş şekli ve önemli projelerinden bahsetti. Ajansın sağladığı mali ve teknik destekler hakkında bilgilendirmenin yanı sıra kalkınma ajanslarının hedefleri doğrultusunda yapılan çalışmalar hakkında da somut bilgiler verdi. Heyete katılımlarından duyduğu memnuniyeti ifade ederek konuşmalarını sonlandırdı. Ankara Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Erdem KOÇOĞLU ise yapmış olduğu sunumda yabancı yatırım teşvikleri Ankara'nın bölgesel kalkınma politikası, iş ve yatırım ortamını tanıttı.

İkinci olarak ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdürü Serdar ALEMDAR, hazırlamış oldukları sunum ile ODTÜ TEKNOKENT'i tanıttı, yapmış oldukları uluslararası iş birlikleri ve çalışmaları aktardı. ODTÜ MikroElektroMekanik Sistemler (MEMS) Merkezi Heyetle birlikte ziyaret edilerek üzerinde çalıştıkları ileri teknoloji ürünler hakkında bilgiler verildi. BioMEMS Ar-Ge Grubundan Prof. Dr. Haluk Külah heyete çalışmalarla ilgili sunumlar gerçekleştirdi. Ayrıca Heyete sunum yapmak üzere seçilen tohum aşamasında olan 4 girişimci de çalışmalarını sunduktan sonra ODTÜ TEKNOKENT'teki çalışma tamamlandı.

Program kapsamında heyet, OSTİM OSB Bölge Müdürlüğü'nü ziyaret etti. OSTİM OSB hakkında tanıtım videosu ve bilgilendirme sunumu yapıldı. OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan AYDIN Güneydoğu Asya ülkeleri ile iş birliklerini geliştirmeyi hedeflediklerini kaydetti. OSTİM Dış Ticaret Koordinatörü Esma Akyüz, OSTİM yatırım ekosistemi hakkında bilgiler verdi.

ASEAN Türkiye Dönem Başkanı Singapur Büyükelçisi Jonathan Tow, ülkeler arası iş birliklerine açık olduklarını ASEAN üyesi her ülkenin ayrı ayrı potansiyeli olduğunu belirtti.

Toplantı sonrasında Büyükelçiler çalışma grupları oluşturularak sektörel tespitlerde bulunmanın faydalı olacağının altını çizdi. Ankara'daki güçlü sektörlerin ön plana çıkarılması ve ihracatın arttırılmasına yönelik işbirliği ve partnerlik çalışmalarının karşılıklı ticari ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacak olmasına vurgu yapıldı.