Bala’ya Flake Yem Üretim Tesisi Yatırımı

29 Ağustos 2022

Bala Belediyesinin başvuru sahibi olduğu Ajansımızın 2022 güdümlü projelerinden olan “Bala Flake Yem Üretim Tesisi” projesi için sözleşme imzalandı. İmza törenine, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri, Bala Kaymakamı ve Bala Belediye Başkanı katılım sağladı.

Proje ile Bala ilçesi ve çevre ilçelerde üretilen arpa, yulaf ve mısırdan flake yem üretecek bir tesis kurulması ile ekonomik bir ücretle bölge hayvan yetiştiricilerinin kaliteli yeme erişiminin sağlanması amaçlanmaktadır.

Bala ve çevre ilçelerde hayvancılığın yoğun yapılması ve hayvan sağlığı ve hayvansal üretim açısından kaliteli yeme ekonomik ulaşımın öneminin büyük olması bu projenin hazırlanmasına gerekçe oluşturmuştur. Ankara’da tarım ve hayvancılığın yoğun olduğu ilçeler olmasına rağmen flake yem üretimi yapan tesis bulunmamaktadır. Bala ilçesine yapılması planlanan flake yem üretim tesisi, Ankara ve çevre bölgelerde ilk flake yem üretimi yapan tesis olma özelliğini taşıyacaktır.

10 ton/saat kapasiteye sahip olacak flake yem üretim tesisi, bölgede ekonomik bir değer yaratarak istihdam olanakları sağlayacaktır. Girişimci kültürün oluşmasına ve gelişmesine katkıda bulunarak, yerel ve bölgesel ekonomide itici bir güç oluşturacaktır.