Ana içeriğe atla

Biyoçeşitlilik, Tarım ve Çocuk Etkinlikleri Devam Ediyor

22 Mayıs 2024

Ankara’da Biyoçeşitlilik, Tarım ve Çocuk Etkinlikleri’nin ikincisi 22 Mayıs Dünya Biyoçeşitlilik Günü’nde gerçekleştirildi.

Ankara Kalkınma Ajansı, Ankara Valiliği ve Hacettepe Üniversitesi Biyolojik Çeşitlilik Araştırma ve Uygulama Merkezi (HUBİOM) arasında imzalanan "Ankara'da Biyoçeşitlilik, Tarım ve Çocuk Etkinlikleri" protokolü kapsamında yürütülen eğitimlerin ikincisi yapıldı. HUBİOM bünyesinde geçtiğimiz yıl açılan ve büyük ilgi gören Biyosfer Müze’de gerçekleştiren eğitime, Ankara Valiliğinin Bilim ve Sanat Eğitim Merkezilerine (BİLSEM) kayıtlı ilköğretim okullarından 100 öğrenci katıldı.

Biyosfer Müze’de Bir Gün

Biyosfer Müze’de sergilenen biyoçeşitliliği keşfetme imkanı bulan öğrenciler, temel biyolojik kavram ve süreçleri akademisyenlerden ve araştırmacılardan dinleme şansı da yakaladı. Hacettepe Üniversitesi Biyolojik Çeşitlilik Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından özel olarak oluşturulan içeriğe sahip program büyük ilgi gördü. Gruplar halinde biyoçeşitliliği yakından inceleyen öğrenciler ayrıca Anadolu’nun zengin ekosistemine ilişkin bilgi aldılar. Müze’de evrenin oluşumundan, yerkürenin jeolojik yapısına ve fosil örneklerine; mikroroganizmalardan bitki, mantar ve hayvanlara kadar birçok örnek sergileniyor.