Ana içeriğe atla

Cumhuriyetin 100. Yılında Kırsal Kalkınma Paneli

25 Ekim 2023

Cumhuriyetin 100. Yılında Kırsal Kalkınma Paneli, 25 Ekim 2023 tarihinde Ankara Kalkınma Ajansı Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Ajansımız tarafından Cumhuriyetin 100. yılında kırsal kalkınmada gelişmelerin değerlendirildiği ayrıca yapılması gereken planlamalara ilişkin tartışmaların ele alındığı panelde kamu kurumlarından, üniversitelerden ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katılımcı olarak yer aldı.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter V. Emine Doğrukök’ün açılışını yaptığı panelin moderatörlüğünü Ajans uzmanlarından Dr. Coşkun Şerefoğlu gerçekleştirdi.

Panelde konuşmacı olarak ODTÜ Ekonomi Bölümünden emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Halis Akder, Ankara Üniversitesi Tarım Ekonomisi Bölümünden Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, ODTÜ Sosyoloji Bölümünden Prof. Dr. Hatice Ayşe Hoşgör, Milli Eğitim Bakanlığından Uzman Öğretmen Türkan Öz ile Tarım ve Orman Bakanlığından Avrupa Birliği Uzmanı Dr. Gökhan Kurtar yer aldı. Panelistlerin konuşmalarında öne çıkan başlıklar; toprak reformu ve yansımaları, kırsalda yaşlanan nüfus, tarım işletmelerinde optimum işletme büyüklükleri, kırsal alana yönelik yürütülen eğitim çalışmaları oldu. Değerlendirmelerde ayrıca Türkiye’nin AB uyum sürecinde tarım ve kırsal kalkınma politikalarındaki yapısal değişimler ve iklim dostu akıllı tarım uygulamalarının tarım sektörüne adaptasyonuna yönelik çalışmalar ele alındı. Panel katılımcılardan gelen soruların yanıtlanması ile tamamlandı.