Dış Ticaret İstihbarat Merkezleri Sertifika İmza Töreni Gerçekleştirildi

28 Nisan 2022

Ankara Kalkınma Ajansı desteğiyle Ankara’da; Başkent OSB’de, İvedik OSB’de, Ostim OSB’de, Ankara Ticaret Odası’nda ve Ankara Sanayi Odası’nda dış ticaret istihbarat merkezleri kurulumu için faaliyetler devam ediyor.

Kurulacak olan dış ticaret istihbarat merkezlerinde iş yapma potansiyeli yüksek ülkelere yönlendirme, doğru hedef pazar tespiti yapabilme ve pazara girmeden önce yabancı firmalar ile ilgili doğru analiz ve araştırmaları yapabilmesi sağlanacaktır. Dış ticaret istihbarat merkezlerinde çalışacak olan 25 kurum personeline 10 günlük uygulamalı eğitim ve sertifika töreni tamamlandı. Akabinde her bir kurum için altı gün olmak üzere toplamda 30 günlük firmalarda verilecek olan yerinde danışmanlık hizmetinin ardından program dahilindeki beş kurumun dış ticaret istihbarat hizmeti verebilmeleri sağlanacaktır.

Dış ticaret istihbarat merkezlerinde yer alacak olan ticari istihbarat programı ile ticari istihbarat yapılabilmeleri kolaylaştırılacaktır. Ayrıca kurulmakta olan dış ticaret istihbarat portalı ile firmaların online ortamda merkezlere başvuru yapabilmeleri, sağlanacak olan raporları online ortamda alabilmeleri ve aldığı hizmeti değerlendirmeleri sağlanacaktır.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit Çelik, sertifika töreninde yaptığı konuşmada; dış ticaret istihbarat merkezlerinin kurulması ile firmaların ihracat faaliyetlerinin artırılması ve sürdürülebilir ihracat yapısına kavuşmalarına yardımcı olunmasını hedeflendiğini belirtti. Çelik dış ticaret istihbarat merkezlerinde; hedef pazar tespiti ve hedef müşteri bulma danışmanlığı, istatistiksel verilerin yorumlanabilmesi, rakip analizi, ithalat pazar ve ithalat tedarikçi danışmanlığı, teknik istihbarat ve uluslararası kurum ve kuruluş ihaleleri konularında hizmet verileceğini açıkladı. Bu eğitim için Ankara Ticaret Odası’nın ev sahipliğinden dolayı şükranlarını ifade etti.

Ankara Ticaret Odası Genel Sekreteri M. Gökhan Özdemir, dünya ticaretinde yüksek rekabet ortamının yoğunlaşması ve stratejik önceliklerin değişimi sonucunda, iş yapma potansiyeli yüksek ülkelere yönelmenin gerektiğini belirtti. Özdemir, kurulacak olan dış ticaret istihbarat merkezleri ile bölge firmalarının büyümesine, Ankara’nın ve ülkemizin ihracat gelirlerinin artmasına vesile olmanın hedeflendiğini açıkladı. Ayrıca Ankara Kalkınma Ajansı’nın bu program ile beş kurumu bir araya getirmesi ve bu programı uygulamasından dolayı teşekkürlerini belirtti.