Ana içeriğe atla

E-İhracat Zirvesi Etkinliğine Katılım Sağlandı

6 Mart 2024

İvedik OSB Dış Ticaret İstihbarat Merkezi koordinasyonunda Teknopark Ankara’da düzenlenen E-İhracat Zirvesi'ne katılım sağlandı.

İvedik OSB Dış Ticaret İstihbarat Merkezi koordinasyonunda Teknopark Ankara’da düzenlenen E-İhracat Zirvesi'ne; İvedik OSB ve Teknopark Ankara Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gültekin, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter V. Emine Doğrukök, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Muhammed Polat, Ticaret Bakanlığı E-İhracat Daire Başkanı Hasan Önal, Alibaba.com İş Geliştirme Müdürü Kubilay Gençkan, DHL E- Ticaret Satış Müdürü Göksun Bayrak, Eximbank Yönetmen Ayşe Aslıhan Küçük ve bölge firmaları katıldı.

İvedik OSB Dış Ticaret İstihbarat Merkezi “E- İhracat Zirvesi” açılış konuşmasını yapan İvedik OSB Başkanı Hasan Gültekin, İvedik OSB ve Teknopark Ankara olarak e-satış ve ihracata önem gösterdiklerini söyledi.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter V. Emine Doğrukök yaptığı açılış konuşmasında, “Kurum olarak bölgenin potansiyelini ve dar boğazlarını tespit ederek bu potansiyelleri artıracak faaliyetler yürütüyoruz.” dedi.

Başkentin sahip olduğu potansiyele değinen Doğrukök, “Ankara’da 22 üniversite, 13 organize sanayi ve 13 teknoloji geliştirme bölgesi, 145 AR-GE ve 37 tasarım merkezi var. Bunlar yılların emeği. Bizim potansiyelimiz teknolojiyi, bilgiyi üretme yeteneğimiz. Bu teknolojiyi ve bilgiyi var olan ürün, hizmet ve modellere entegre etmekten sorumluyuz. İvedik, Başkent, Ostim organize sanayi bölgeleri ile Ankara Sanayi Odası ve Ankara Ticaret Odası’nda kurduğumuz dış ticaret istihbarat merkezleri, 160 firmaya 5,5 milyon dolarlık ihracatın gerçekleştirilmesine vesile oldu.” dedi. Son 3 yıldır toplam 60 firmaya dış ticaret mentorluk desteği verdiklerini bu firmaların da 60 ülkeye 3,1 milyon dolarlık ihracat yapılmasına katkı sunduklarını belirtti.

E-ihracatın gerisinde kalınmaması gerektiğine değinen Doğrukök, katma değerli ürünlerin ihracatının kritik olduğunu belirterek, ticaretin özellikle son yıllarda geleneksel alım ve satımdan ziyade e-siteler üzerinden sürdüğüne işaret etti.

Açılış konuşmaların ardından  geçen yıl Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilk 100 firması içinde yer alan DEİCO ve OLİGA firmalarına plaketleri verildi.