Ana içeriğe atla

Güneş Enerjisi Panelleri Açılış Töreni ve Kalyon PV İle Tedarik Zinciri Yerlileştirme Etkinliği

20 Haziran 2023

Çatı Üstü Uygulama Olan Güneş Enerji Panelleri Açılış Töreni

Kalyon PV’nin kuruluşlarla işbirliği kapsamında sosyal sorumluluk projeleri de olmaktadır. Kalyon PV, Ankara Kalkınma Ajansı çatısı üstüne uygulanmak üzere 120 güneş paneli hibe etmiştir. Bu güneş panelleri yılda toplam 65 MW değerinde elektrik üretecektir. Bu sayede Ajansımız enerji verimliliğine örnek olacak şekilde kendi elektriğini güneş enerjisinden karşılamaya başlamıştır. Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik, Ajansın çatı üstü uygulaması için hibe edilen güneş panelleri için Kalyon PV CEO’su Ersan Tüfekçi’ye ve Kalyon PV Tedarik Zinciri Direktörü Gözde Özyandı Sili’ye teşekkür etti.

Kalyon PV İle Tedarik Zinciri Yerlileştirme Etkinliği Yapıldı

Bugüne kadar yerli tedarik ve işbirliği buluşması kapsamında 153 girişimci TAI, MAN, MİTAŞ, Emniyet Genel Müdürlüğü, Arçelik, FNSS, Türk Telekom, Türksat A.Ş, Türk Hava Yolları, BOTAŞ, Jandarma Genel Komutanlığı, Genel Kurmay Başkanlığı, Küçükpazarlı Savunma ve Havacılık, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Yunus Marketler Zinciri ile bir araya getirildi.

Yerli tedarik ve iş birliği buluşmaları Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda ulusal hale getirilmiştir. Bu amaçla tedarik zinciri yerlileştirme modülü hizmete açıldı. yatirimadestek.gov.tr platformunda alıcı firmaların ithal ettiği ürünlerin yerli kaynaklar ile üretilmesini sağlayan “Tedarik Zinciri Yerlileştirme Modülü” devreye alındı. Bu platform, alıcı firmalarımızın hali hazırda yurtdışından temin ettiği ürün ve hizmetleri yerlileştirmeye yönelik taleplerini yerli tedarikçi firmalarla buluşturmayı hedeflemektedir. Daha önce Arçelik ve Vodafone ile ilana çıkılıp başvurular alınarak tedarikçi firmalarla buluşması sağlandı. Arçelik ile 9 farklı üründe çıkılan tedarik zinciri yerlileştirme ilanına 65 başvuru geldi ve seçilen 18 firmayla Arçelik yetkilileri görüştürüldü. Vodafone ile 15 farklı üründe çıkılan tedarik zinciri yerlileştirme ilanına 36 başvuru geldi ve seçilen 10 firmayla Vodafone yetkilileri görüştürüldü. Abdi İbrahim firması ile 19 farklı üründe ilana çıkılmış ve seçilen 5 tedarikçi adayı firma ile buluşturulmuştur.

Bu kapsamda Ankara Kalkınma Ajansı koordinatörlüğünde 26 kalkınma ajansımızla birlikte 4. kez tedarik zinciri yerlileştirme ilanına Kalyon PV ile çıkıldı. Kalyon PV’nin talep edilen ürünleri/işleri incelemek ve tedarik ihtiyaçlarını karşılamak üzere yatırımadestek platformu üzerinden başvurular alınmıştır. 15 Haziran’a 2023 tarihine kadar başvurulara sistem açık tutulmuştur.

Kalyon PV Tedarik Zinciri Direktörü Gözde Özyandı Sili, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda ve Ankara Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi koordinatörlüğünde yürütülen tedarik zinciri yerlileştirme platformunu oldukça önemsediklerini açıkladı. Kalyon PV firmasının yerlileştirme politikası ile uyum sağlayan bu etkinlik sonrasında firmalarla yerli tedarik işbirliğinde bulunmayı planladıklarını belirtti.

Kalyon PV'nin tedarik talepleri şu şekildedir:

 • Modül Güç Aktarım Elemanı
 • Hücre Birleştirici Bakır Kablo
 • Camlar Arası Bant
 • Hücre Elektriksel Değer Ölçen Cihaz
 • Magnetron
 • Graphite Çıta
 • Graphite Tırnak
 • Paslanmaz Electrod Çubuk
 • Güç Kaynağı
 • Lehimlemede Kullanılan Seramik Çarap
 • Ribon Tutucu Levha
 • Hydrogen Peroxide
 • Kesme/Soğutma Sıvısı
 • Lehimleme Sıvısı

Kalyon PV’nin çağrısına 10 firma başvurusu olmuştur. Bugün Kalyon PV’ye gerekli yeterliliği sağlayan tedarikçi adayı KOBİ’lerden Alkan Teknoloji, Telemar Savunma ve Milvus Robotics yüz yüze sunum gerçekleştirmiştir. Yüzyüze sunumların ardından şehir dışından katılım sağlayan TTAF Elektronik ve Argeline firmaları ise online ortamda sunumlarını gerçekleştirmiştir.