Ana içeriğe atla

Hassas Tarım Kiti Ajans Desteğiyle Geliştirilecek

17 Mayıs 2022

Ankara Kalkınma Ajansının desteklediği “Yenilikçi Tarım Uygulamalarıyla Kırsal Kalkınmanın Desteklenmesi: Hassas Tarım Kiti Geliştirilmesi Projesi” projesi için sözleşme imzalandı.

Ayaş’ta hassas tarım uygulamalarını hayata geçirecek proje başlıyor. Çankaya Üniversitesi tarafından yürütülecek proje için sözleşme Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Can Çoğun ile Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik tarafından imzalandı. Yenilikçi Tarım Uygulamalarıyla Kırsal Kalkınmanın Desteklenmesi: Hassas Tarım Kiti Geliştirilmesi Projesi ile Ayaş’ın en önemli tarımsal ürünlerinden olan Ayaş kirazı ve vişnesinde hassas tarım ve bütünsel bahçe bakımı çalışmalarını sağlayacak ekipman ve sistem geliştirilecek. Sistem, ürün kalite yönetimi, zararlılarla mücadele ve rekolte tahmini gibi konuların yönetilmesini sağlayarak verimliliği artıracak.

Verimlilik Artışı İçin Hassas Tarım

Hassas tarım, bilişim teknolojilerinin kullanılarak sahaya özgü mahsul yönetimi, mahsullerde tarla içinin ve tarla içi değişkenliklerin gözlemlenmesi, ölçülmesi ve bunlara yanıt verilmesine dayanan bir tarım yönetimi olarak son yıllarda öne çıkıyor. Uzmanlar, tarımsal ürünlerde verimliliği artıran sistemin çevresel riskleri iyi bir şekilde yönettiğine de dikkat çekiyor. Ayaş’ta uygulanacak projenin model olması hedefleniyor.