Ana içeriğe atla

Hassas Tarımda İnsansız Hava Araçları İçin Nitelikli Personel Yetişiyor

1 Haziran 2023

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Odağında Sosyal Ekonomi Mali Destek Programı (2022) kapsamında Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin “Hassas Tarımda İnsansız Hava Aracı İHA Kullanımı İçin Teknik Personel Yetiştirme Eğitim Programı” başlıklı projesi için sözleşme imzalandı.

Türk Hava Kurumu Başkanı Ali YÜKSEL'in de hazır bulunduğu imza töreninde, sözleşme Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan ERBAY ve Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit ÇELİK tarafından imzalandı.

Proje, hassas tarımı desteklemek ve geliştirmek maksadıyla, çok yaygın hale gelmekte olan İnsansız Hava Aracı (İHA) kullanımın da tespit edilen nitelikli personel eksikliği doğrultusunda, yetkin personel yetiştirilmesini hedeflemektedir. Proje kapsamında, standart eğitim müfredatı oluşturularak; İHA ile ilaçlama eğitimi, Bakım-onarım eğitimi, kalibrasyon eğitimi ve kablosuz iletişim teknikleri eğitimi düzenlenecek ve hızla gelişmekte olan insansız sistemlerin kullanımı sektöründe bulunan teknik eleman eksikliği giderilecektir. Bu eğitimler ve sertifika programları sonucunda, insansız hava aracı sektöründe özellikle zirai İHA kullanımında yetkin personel yetiştirilecek ve bu eğitimi alan genç kişilere istihdam fırsatları doğacaktır.