Jandarma Genel Komutanlığı İle Yerli Tedarik ve İşbirliği Buluşması Gerçekleştirildi

13 Mayıs 2022

Ankara Kalkınma Ajansı, "TechAnkara Yerli Tedarik ve İşbirliği Buluşmaları" projesi kapsamında Jandarma Genel Komutanlığı ile potansiyel tedarikçileri buluşturdu.

"TechAnkara Yerli Tedarik ve İşbirliği Buluşmaları" projesi, katma değeri yüksek, yenilikçi ürünlerin ticarileşmesinin kolaylaştırılması, yerli üreticinin üretim ve tedarik kapasitesini arttırarak ithal ürünlerin yerli ürünler ile ikame edilmesinin sağlanması amacıyla yürütülmeye devam edilmektedir. TechAnkara Yerli Tedarik ve İşbirliği Buluşması bu kapsamda 12. buluşmasını Jandarma Genel Komutanlığı ile gerçekleştirdi. Jandarma Genel Komutanlığından gelen yetkililer İstihbarat, Keşif ve Gözetleme (ISR) Sistemleri, Kablosuz Sensör Ağları, Balistik Koruma Sistemleri, EYP Tespit ve İmha Sistemi, Kimyasal Harp Maddeleri Belirleme Cihazı, Esnek Katmanlı Kafes Zırh Sistemi, Akustik Atış Yeri Tespit Sistemi, Çeşitli Özel Tasarım Yaşam Üniteleri, Adli Bilişim Yazılım ve Donanım Teknolojileri, Hava Araçları Takip Sistemleri, Helikopter ile Arama/Kurtarma Faaliyetlerinde Kullanılan Sistemler, 3 Boyutlu Navigasyon Sistemleri alanlarında faaliyet gösteren firmalarla buluşturuldu. 

Jandarma Genel Komutanlığı'nın genel yapısı, tedarik ve ürün geliştirme prosedürleri anlatıldıktan sonra buluşmaya katılan firmalar tarafından ürünler ve özellikleri ile ilgili sunum yapıldı.  Proje sahipleri komutanlık yetkilileri ile bire bir görüşme ve ürünlerini anlatma fırsatı yakalamış oldu. Jandarma Genel Komutanlığı'nın ihtiyaçları doğrultusunda ilgi çeken bazı ürünlerin şirkete kazandırılması için sonraki görüşmeler de planlandı.

Yerli tedarik ve işbirliği buluşmasına Arı Savunma, Altay Yazılım, Profen, SCP, Kolt, Stafc, LNL, Tulpar, Bosan firmaları katılım sağlayarak ürün ve hizmetlerinin ticarileşmesi ve pazar paylarının artması yönünde önemli kazanımlar elde etmiş oldular.