Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanlığı Yetkililerine Ankara Yatırım Ortamı Tanıtımı

11 Mayıs 2022

Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanlığı heyetinden katılım sağlayan yetkililer ile çalışma ziyaretleri kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü’ne ziyaret gerçekleştirilmiştir. Öncelikle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, katılımcıları selamlayarak Kalkınma Ajansları ve Bölge Kalkınma İdareleri işleyiş süreçleri hakkında deneyimlerini paylaşmışlardır. Ayrıca daha önce Kosova’ya Bakanlık nezdinde yapılmış olan çalışma ziyaretinin ardından Kosova Heyeti tarafından tecrübe paylaşımı kapsamında Ankara’ya ziyaret gerçekleştirmesi, deneyim paylaşımlarının sürdürülmesi ve ilişkilerin sürekliliğinin sağlanmasının önemine değinmiştir. Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Cahit Çelik, Kosova heyetinin yapmış olduğu ziyaretin iyi uygulama örneklerinin tanıtılması ve Ankara yatırım ortamının anlatılması yönüyle verimli geçtiğini belirterek kurumlar arasında temasların devam ettirileceğini söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına yapılan ziyaretin ardından Ajansın güdümlü proje ve mali destek programları kapsamında destek verdiği Ankara El Sanatları ve Tasarım Merkezi’ne, Yaşayan Köy ve Müzesi’ne ve ODTÜ Teknokent Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi’ne (ATOM) çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir. Proje sahipleri tarafından heyet yetkilileri bilgilendirilmiş, destek mekanizmasının işleyiş süreçleri hakkında detaylı açıklama da bulunulmuştur.

Heyetin Ankara Kalkınma Ajansı ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü yetkilileri refakatinde yaptığı ziyaretler ve sunumların ardından Mevlana Kalkınma Ajansı’na ve Trakya Kalkınma Ajansı’na çalışma ziyaretlerini yapmak üzere programlarına devam etmişlerdir.