She Leads Etkinliğinin İlk Bölümü Tamamlandı

23 Ekim 2023

Arçelik, Ankara Kalkınma Ajansı ve TED Üniversitesi iş birliği ile hayata geçirilen ve Ankara’daki kadın üniversite öğrencilerine yönelik girişimcilik odaklı bir networking platformu olan SHE Leads’in ilk dönemine Ankara’daki 19 üniversiteden toplam 136 başvuru yapıldı.

She Leads Platformu, girişimciliğe merak duyan üniversite öğrencilerini desteklemek, ekosistemden kilit bağlantılar kazandırmak ve aynı zamanda girişimcilik yolculuklarında ihtiyaç duyacakları yetkinlikleri geliştirmek amacıyla Ajansımız, Arçelik ve TEDÜ işbirliği ile hayata geçirilmiştir. Bu platformun ilk dönem programına başvuran öğrencilerin iş fikirleri, girişimciliğe ilgi ve programa katılma motivasyonu gibi kriterlere göre yapılan değerlendirmede 60 öğrenci belirlenerek She Leads etkinliğine davet edildi.

2 aşamadan oluşan etkinliğin ilk bölümünde katılımcılara 4 gün boyunca girişimcilikle ilgili başlıklarda eğitimlerin verilmesi ve 2. aşamasında ise mentör ve mentee eşleştirmeleriyle öğrencilere mentörlük hizmetinin verilmesi amaçlanmaktadır.

14-22 Ekim 2023 tarihleri arasında 4 gün olarak gerçekleşen etkinliğin ilk bölümünde bilgilendirme eğitimlerinin yanı sıra panel, TedTalks, atölye çalışmaları gibi farklı etkinlikler de gerçekleştirildi. Etkinlikler 14 Ekim’de COZONE’da, 15 ve 21 Ekim tarihlerinde TED Üniversitesi’nde ve 22 Ekim’de Ankara Kalkınma Ajansı’nda gerçekleştirildi.

Ankara Kalkınma Ajansı’nda gerçekleşen etkinliğe katılım sağlayan Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Emine Doğrukök, geleceğin kadın girişimci adayları için düzenlenen bu etkinliğin bir parçası olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek bundan sonraki programlara da Ajans olarak katkı vereceklerini ifade etti. 

Ajansımız yatırım destek ofisi koordinasyonunda ilki gerçekleştirilen She Leads etkinliklerinin işbirliği sağlanan kuruluşlarla birlikte sürekli hale getirilmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda önümüzdeki dönemlerde She Leads platformu üzerinden kadın üniversite öğrencilerinin başvuruları alınarak etkinliklerden daha fazla öğrencinin faydalanması sağlanacaktır.

Etkinliğin bundan sonraki sürecinde öğrenciler 23 Ekim - 14 Kasım 2023 tarihleri arasında mentörlerinden birebir mentörlük ve danışmanlık hizmeti alarak iş fikirlerini olgunlaştıracaklardır.  Mentörlük sürecinin tamamlanmasıyla birlikte 15 Kasım 2023 tarihinde online mezuniyet töreni düzenlenerek She Leads etkinliğinin ilk dönemi tamamlanmış olacaktır.