Ana içeriğe atla

Tarih Polatlı’da Canlanıyor

14 Eylül 2023

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Emine Doğrukök ve beraberindeki heyet Polatlı ilçesinde incelemelerde bulundu.

Ankara’nın en büyük ilçelerinden biri olan Polatlı tarihi geçmişi ile yine gündemde. İlçe, Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlamalarında önemli duraklardan biri olarak tarihi günlerini yaşıyor: Sakarya Meydan Muharebesinin 102. yıldönümü de şehitliklerde törenler ve çeşitli etkinlikler ile anılıyor.

Zafere Giden Yol

22 Ağustos-13 Eylül 2021 tarihlerinde yapılan ve Mustafa Kemal Atatürk tarafından “Melhame-i Kübra” (Armageddon) olarak adlandırılan savaş, Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası olarak biliniyor. 30 Ağustos Başkomutanlık Zaferi’ne giden yolu açan savaşın, 1683 tarihli II. Viyana kuşatması ile başlayan geri çekilmenin sonu olduğu için ayrıca sembolik öneme sahip olduğu bildiriliyor.  

Gordion Dünya Mirası Yolunda

Polatlı’da yer alan Gordion Antik Kenti’nin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Listesi’ne girmesi için çalışmalar devam ediyor.

Efsanelere konu olan yaklaşık 3 bin yıllık tarihe sahip Gordion Antik Kenti, 19. yüzyılda Bağdat demiryolu inşaatı sırasında ortaya çıkarıldı. Kent, Friglerin başkenti olarak biliniyor. Kentin en dikkat çekici yeri Midas Tümülüsü; Kral Midas tarafından babası Gordios için yapılan antik mezar alanı, tarihin en eskilerinden biri olarak adlandırılıyor. Tümülüsün yanında yer alan Gordion Müzesinde ise kazılardan çıkarılan antik eserler sergileniyor.

UNESCO Geçici Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Gordion Antik Kenti’nin kalıcı listeye girmesi için adaylık dosyası geçtiğimiz aylarda adaylık komitesine sunulmuştu. Antik kentin Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki 20’nci ve Ankara’nın ilk tarihi alanı olması bekleniyor.

Altın Eller Polatlı İçin Üretiyor

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Emine Doğrukök, Kırsal Kalkınma Birim Başkanı Zekai Efeoğlu ile beraberindeki uzmanlar “Altın Eller Polatlı İçin Üretiyor” proje atölyesini ziyaret etti. Ankara Kalkınma Ajansının 2021 Yılı Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında desteklenen proje ile turizm sektörünün ihtiyacı olan hediyelik eşyaların üretimi yapılıyor. Projede dört farklı atölyede seramik, ahşap, polyester ve gümüş üretimi eğitimleri düzenlenirken proje ile Polatlı’da kadın ve genç istihdamına destek veriliyor.